به دنبال توقف ثبت‌سفارش خودرو از تیر امسال، در این مدت قیمت خودروهای وارداتی دستخوش تغییرات شدیدی شده است؛ به طوری که افزایش حتی ۱۰۰ میلیون تومانی برخی خودروهای خارجی را شاهد بودیم.

این موضوع، موج نگرانی را میان طرفداران و خریداران خودروهای خارجی ایجاد کرد. در این شرایط، خبری به گوش رسید که دولت در فهرست تغییرات تعرفه‌ای در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۳۹۶ پیشنهاد کرده تعرفه واردات انواع خودرو از ۱۰۰۰ سی‌سی تا بیش از ۳۰۰۰ سی‌سی به ۵۵ تا ۱۵۰ درصد افزایش یابد.

بر این اساس، تعرفه واردات خودروهای بیشتر از ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی به ۵۵ درصد و خودروهای ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به ۹۵ درصد افزایش خواهد یافت. همچنین تعرفه واردات خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی از ۵۵ درصد به ۱۳۰ درصد و تعرفه واردات خودروهای بالاتر از ۲۵۰۰ و ۳۰۰۰ سی‌سی به ۱۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

این تعرفه های پیشنهادی برای تصویب نهایی و اجرا به هیات دولت رفته تا بزودی در دولت تصویب شود.

پس از انتشار این خبر، تحلیل‌های گوناگونی مطرخ شد؛ اعم از این‌که دارندگان فعلی خودروهای خارجی از این تصمیم منتفع خواهند شد؛ چراکه با این اقدام، بر ثروت آنها افزوده می‌شود. همچنین آن دسته از افراد که صاحبان اخبار، امتیازات و روابط خاص برای واردات خودرو هستند، بی‌شک برندگان اصلی چنین تصمیماتی هستند.

بر همین اساس، کارشناسان پیشنهاد می‌دهند اگر دولت قصد دارد از خودروی داخلی با این روش حمایت کند و همزمان تقاضای ارز برای واردات را مدیریت کند، می‌تواند راهکار جایگزین را در پیش بگیرد و آن حذف تعرفه واردات خودرو و در عوض اعمال مالیات سالانه سنگین بر خودروهای خارجی است.

رضا علی‌زاده، نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این خصوص می‌گوید: تعرفه ابرازی در اختیار دولت‌هاست که گاها برای کنترل بازار داخل و حمایت از محصولات داخلی تعیین می‌شود، اما باید کارشناسی شده و با در نظر گرفتن زوایای آن صورت گیرد تا اختلالی در بازار ایجاد نشود و قطعا باید منافع مصرف کنندگان نیز در کنار حمایت از تولید داخل در نظر گرفته شود.

گزارش‌ها از وضعیت بازار خودروهای خارجی حاکی از آن است که هم‌اکنون سوناتا (هیبرید) در بازار ۱۹۵ میلیون تومان، سورنتو ۳۳۰ میلیون تومان، النترا ۱۶۵ میلیون تومان، اسپورتیج ۱۹۰ میلیون توان و سراتو ۱۷۰ میلیون تومان است.

همچنین در بازار اپتیما ۲۲۰ میلیون تومان، تویوتا RAV۴ (فول) ۲۸۵ میلیون تومان، یاریس هاچ‌بک ۱۳۵ میلیون تومان، بی‌ام‌و X۴ حدود ۶۳۰ میلیون تومان، لکسوس NX (فول) ۴۷۰ میلیون تومان، سانتافه ۳۰۰ میلیون تومان و بنز E۲۵۰ حدود ۵۸۰ میلیون تومان است.