فیفا با دومین شرکت بزرگ لبنیاتی چین به‌عنوان حامی مالی جام جهانی قرارداد امضا کرد. شرکت «چاینا منگنیو» دیروز در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که حامی مالی رده دوم فیفا در جام جهانی خواهد بود و در هر کدام از ۶۴ بازی جام جهانی هفت دقیقه فرصت تبلیغات خواهد داشت.

به گزارش بلومبرگ، شرکت «دالیان واندا»، شرکت الکترونیکی «هایسنس» و «ویوو» همگی از چین حامیان مالی فیفا هستند. اضافه شدن منگنیو به حامیان مالی فیفا این شایعه را تقویت می‌کند که این کشور در حال تدارک برای میزبانی یک تورنمنت بزرگ است.

جان تیبز، متخصص برندینگ ورزشی و ارتباطات می‌گوید: «تغییر جهت حامیان مالی فیفا نشانه این است که چین می‌خواهد به بازوی اقتصادی جدید فیفا تبدیل شود و نیم‌نگاهی به میزبانی جام جهانی ۲۰۳۰ دارد.»

بعد از ماجرای فساد فیفا در سال ۲۰۱۵ که نقش دست‌های پشت‌پرده در اعطای میزبانی تورنمنت‌های مهم افشا شد، حامیان مالی با احتیاط بیشتری با این سازمان قرارداد امضا می‌کنند.

فیلیپ لوفلوک، مدیر تجاری فیفا در مصاحبه‌ای گفت:

«تورنمنت ۲۰۱۸ هنوز نیاز به دو حامی مالی دارد. با یک مورد در حال مذاکره هستیم که یک شرکت چینی است. برای دومی گزینه‌های مختلفی مد نظر داریم.»

بیشتر محصولات منگنیو در چین عرضه می‌شود، ولی حالا به دنبال گسترش حوزه‌اش به خارج از چین است و جام جهانی فرصتی است که به  ۲/۷میلیارد معرفی شود. لو مین‌فانگ، مدیر اجرایی این موسسه گفت: «این گام مهمی برای منگنیو است که به برندی بین‌المللی تبدیل شود و اعتماد دنیا نسبت به صنعت لبنیات چین را جلب کند.»

 اعتبار صنعت لبنیات چین یک دهه قبل بابت یک رسوایی که طی آن هزاران کودک مسموم شدند از بین رفت.