سید ناصر میر جمالی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا ، افزود: این افراد در نقطه صفرمرزی آستارا ، برای گذراندن باقیمانده دوران محکومیت خود در زندان های داخل ایران ، تحویل مراجع قضایی کشورمان می شوند.

وی افزود: از سال ۱۳۷۸ که قرارداد انتقال محکومین بین ایران و جمهوری آذربایجان به اجرا گذاشته شده است ، تاکنون نزدیک به ۵۰۰ زندانی ایرانی ،در ۲۴ مرحله از جمهوری آذربایجان به زندان های ایران منتقل شده اند.

به گفته میرجمالی ، انتقال این افراد با پیگیری بخش کنسولی سفارت جمهوری ا:سلامی ایران در جمهوری آذربایجان و مشارکت اداره کل ایرانیان وزارت امور خارجه و اداره کل همکاری های بین المللی وزارت دادگستری کشورمان امکان پذیر شده است .

وی با اشاره به اینکه اکثر این افراد در رابطه با جرائم مربوط به مواد مخدر محکوم و زندانی شده اند ، تاکید کرد: با توجه به قوانین دولت جمهوری آذربایجان در برخورد با عاملان و مباشران مواد مخدر اعم از مصرف ، خرید ، فروش و قاچاق ، اتباع ایرانی باید با آگاهی کامل به این کشور سفر کنند.

مسئول امور کنسولی سفارت کشورمان در جمهوری آذربایجان ، به همه ایرانیان اعم از مقیم و مسافر توصیه کرد قبل از اقدام به سفر نسبت به قوانین و مقررات داخلی این کشور آگاهی های لازم را کسب و از همراه داشتن مواد مخدر ، قرص های روان گردان به هرمیزان و به هر دلیل و همچنین از قبول و حمل بسته های ناشناخته از سوی افراد ناشناس تحت هر عنوان خودداری کنند.