گاهی می‌بینیم که برخی افراد بدون اخذ پروانه کسب معتبر از مراجع ذی‌صلاح و بدون داشتن اطلاعات کافی از قوانین حاکم بر حرفه عطاری، اقدام به تاسیس عطاری و فعالیت در آن کرده و مشکلاتی برای خود و شهروندان ایجاد می‌کنند. این درحالیست که افراد موظفند قبل از تاسیس عطاری یا اشتغال به کسب در این حرفه، نسبت به اخذ پروانه کسب اقدام کنند.

در عین حال متصدیان عطاری‌ها مکلفند با الصاق برچسب روی کالاها یا نصب تابلو در محل کسب یا حرفه، قیمت واحد کالا یا دستمزد خدمت را به طور روشن، مکتوب و به گونه‌ای که برای همگان قابل رویت باشد، اعلام کنند.

همچنین هرگونه تبلیغات غیرقانونی و فریبنده نظیر درمان چاقی، لاغری، ترک اعتیاد، ناباروری، مشکلات جنسی و ... در واحدهای عطاری ممنوع است. عرضه و فروش گیاهان سمی مانند تاتوره، خریق، ازاراقی و... ممنوع است. در عین حال خرید و فروش هرگونه فرآورده گیاهی و شیمیایی با اثر درمانی، حتی در صورت دارا بودن مجوزهای لازم، در عطاری‌ها ممنوع بوده و عطاری تنها مجاز به فروش گیاهان خشک، گیاهان بدون نیاز به نسخه معتبر پزشک و عرقیات دارای مجوز و همراه با سیب سلامت هستند.

باید توجه کرد که فروش و نگهداری هرگونه فرآورده دست‌ساز و بدون مجوز وزارت بهداشت در عطاری‌ها تقلب محسوب می‌شود.

بنابر اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، باید بدانیم که عطاری داروخانه نیست. محل فروش فرآورده‌های طبیعی، سنتی و ورزشی، داروخانه است. بنابراین وجود اقلام مذکور  چه دارای مجوز و چه فاقد مجوز در عطاری، تخلف محسوب می‌شود.

ضمنا تنها ذکر عناوین عطاری یا فروشنده گیاهان دارویی در تابلو یا فاکتور عطاری‌ها مجاز است.