این طرح با ۲۲۴ رای مثبت و ۲۰۱ رای منفی به تصویب رسید. این در شرایطی تصویب شد که ۱۲ نماینده جمهوریخواه و تمامی اعضای دمکرات مجلس نمایندگان با آن مخالفت کردند.

سنای آمریکا هم چند ساعت پیش آن را با ۵۱ رای مثبت در برابر ۴۸ رای منفی به تصویب رساند و اکنون طرح برای تبدیل شدن به قانون تنها به امضای رئیس جمهوری این کشور نیاز دارد.

طرح یاد شده که رقمی بالغ بر یک هزار و ۵۰۰ میلیون دلار در طی یک دهه آینده به حجم بدهی‌های دولت آمریکا می‌افزاید، مالیات پرداختی شرکت‌های آمریکایی را از ۳۵ درصد به ۲۱ درصد کاهش می‌دهد و معافیت مالیاتی موقتی هم برای طبقه متوسط جامعه در نظر می‌گیرد.

این طرح همچنین با حذف بند مربوط به جریمه مالیاتی افرادی که بیمه درمانی ندارند، گام دیگری در راستای حذف و جایگزینی طرح بیمه های درمانی دولت اوباما (اوباماکر) به شمار می رود.

ترامپ روز چهارشنبه در جلسه اعضای هیات دولت، عملیاتی شدن طرح جمهوریخواهان را موجب بزرگترین کاهش مالیات در تاریخ آمریکا دانسته بود.

این در شرایطی است که دمکرات‌ها آن را به سود طبقه ثروتمند جامعه آمریکا و موجب تشدید شکاف طبقاتی می‌دانند.

از سوی دیگر نظرسنجی برخی رسانه‌ها از عدم محبوبیت طرح کاهش مالیات در میان مردم حکایت دارد.

عملیاتی شدن این طرح می‌تواند تاثیر شگرفی بر انتخابات پارلمانی سال آینده آمریکا داشته باشد؛ زمانی که هر ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و نزدیک به یک سوم کرسی‌های مجلس سنا به رای گذاشته می‌شود.