حجت‌الاسلا م والمسلمین حسن روحانی که در اجلاس حقوق شهروندی سخن می‌گفت، تصریح کرد: از وزرا، معاونان و مسئولان می خواهم به مردم گزارش دهند که در طول یکسال گذشته چه اقداماتی برای اجرای حقوق شهروندی را انجام داده اند.

وی تاکید کرد :وزرا اعلام کنند چه برنامه هایی برای اجرای حقوق شهروندی برای سال پیش رو دارند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: امروز که سالروز رونمایی از منشور حقوق شهروندی است، روز بسیار مبارکی است. ما علاقمند بودیم که همه وزرا، معاونان و مسئولان امروز بتوانند گزارشی از اجرای منشور حقوق شهروندی ارائه کنند که بخاطر محدودیت زمان، فقط تعداد معدودی از وزرا و معاونان می توانند گزارش خود را ارائه کنند، اما از وزرا و معاونان و مسئولان می خواهم گزارش عملکرد خود و برنامه سال پیش رو درباره تحقق حقوق شهروندی را به مردم ارائه کنند.

پس از سخنان رئیس جمهور، تعدادی از وزرا گزارش خود را در راستای تحقق حقوق شهروندی ارائه کردند.

روحانی پس از ارائه گزارش شهیندخت مولاوردی ، با تشکر از وی بخاطر پذیرش مسولیت دستیار رئیس جمهور در حقوق شهروندی گفت: مسئولیت خانم مولاوردی بسیار سنگین است زیرا وطیفه ایشان پایش مستمر همه وزارتخانه ها و دستگاه ها و گزارش گیری و اعلام به مردم است.

وی ادامه داد: طبق منشور حقوق شهروندی، خانم مولاوردی باید به طور منظم به رئیس جمهور گزارش دهد و من از او می خواهم که همزمان با رئیس جمهور، به مردم هم روند اجرای حقوق شهروندی را گزارش دهد.

روحانی خاطرنشان کرد: نظرات مردم باید در سایت حقوق شهروندی منعکس شده و به اطلاع دولت برسد. باید مشخص شود دستگاه ها، نهادهای عمومی که از بودجه دولتی استفاده می‌کنند و وزارتخانه ها چه اقداماتی انجام داده و در چه مواردی عقب ماندگی دارند.

روحانی همچنین از زحمات الهام امین زاده که پیش از مولاوردی مسئولیت دستیار رییس جمهور در زمینه حقوق شهرودی را عهده‌دار بود، تشکر کرد.

رئیس جمهور پس از ارائه گزارش لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور تاکید کرد: اگر بخواهیم حقوق شهروندی تکمیل و رسیدگی شود، باید معاونت حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان اداری استخدامی و دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی مدام با یکدیگر جلسه داشته باشند و طرح های تکمیلی تهیه کرده و به هیات وزیران یا رئیس جمهور ارائه کنند.

وی همچنین از زحمات مجید انصاری برای نقش آفرینی در تهیه منشور حقوق شهروندی، تشکر کرد.

روحانی پس از گزارش علی ربیعی با اشاره به اینکه مسئولیت ربیعی در حقوق شهروندی مسئولیت مضاعفی است اظهار کرد: مسئولیت آقای ربیعی رسیدگی به مدد جویان از جمله کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانواده، خانواده دارای معلول و سالمندان است.

وی افزود: نباید کسی از سالمند بپرسد که مذهب، قومیت یا فکر سیاسی اش چیست. حمایت از مددجویان باید تمرینی باشد برای رعایت حقوق مساوی برای همه مردم و شهروندان. یکی از جاهایی که مساوات به معنای واقعی کلمه می تواند استقرار یابد، در همین زمینه است.

رییس جمهور در ادامه پس از شنیدن گزارش سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل سر و کار داشتن با فرهیختگان، نویسندگان، هنرمندان و خبرنگاران متفاوت از سایر وزارتخانه هاست.

روحانی با اشاره به اینکه این اقشار مشکلات زیادی داشته اند گفت: امیدوارم در چهار سال گذشته، مشکلات این اقشار کمتر سده باشد.

وی ادامه داد: یکی از خواسته های مردم دخالت کمتر دولت در زندگی آنهاست. وزارت فرهنگ به دلایل قانونی و گاه سلیقه ای، در کار هنرمندان دخالت می کند. اگر وزارت فرهنگ به دخالت قانونی اکتفا کرده و دخالت سلیقه ای نکند، قدم بزرگی برای احقاق حقوق شهروندی برداشته ایم.

روحانی پس از پایان گزارش آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت: وزیر جوان کابینه دوازدهم فعالیت‌های اززشمندی را در زمینه ارتباطات داشته است. فکر می‌کنم بخش مهمی از حقوق شهروندی مردم در زمینه ارتباطات دسترسی به ارتباطات آسان, ارزان، امن و با حفظ حریم خصوصی است.

وی افزود: می‌دانیم آقای جهرمی در جایی است که فشار زیادی وجود دارد ، از دولت یازدهم ایستادگی کردیم‌، برای اینکه مردم بتوانند ارتباط سهلی را داشته باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: این فشارها وجود دارد و ما همچنان ایستادگی خواهیم کرد و ایشان باید بایستد و مقاومت کند و همه دولت پش سر ایشان است این داستان ساده نیست، حق بزرگ مردم است اینکه لیسانسیه‌ حقوق با چه نمره‌ای، ۱۴۰ واحد را گذرانده و بخواهد برای سرنوشت یک ملت با قلم خود تصمیم بگیرد، شدنی نیست.

وی ادامه داد: این از حقوق مهم مردم است حالا اگر یک نفر در مصرف آب اسراف کرد قاضی می‌تواند آب شهر یا یک سد را قطع کند! باید با متخلف برخورد شود و نمی‌توان ملتی را از آب خوردن محروم‌کرد.

البته اخلاق برای ما مهم است اینترنت کودکان و اینده جوانان و حراست از آن، فرهنگ، ایمان و آینده جوانان برای ما مهم است. تا روزی که حیات داشته باشم و رییس جمهور باشم از حق مردم حراست میکنم و نخواهم گذاشت حقوق مردم تضییع شود.

روحانی پس از ارائه گزارش انصاری رئیس سازمان اداری و استخدامی خاطرنشان کرد: خدماتی که دستگاه ها به مردم ارایه می‌کنند بخش مهمی از حقوق شهروندی است. کیفیت، زمان و هزینه خدمات بسیار مهم است.

روحانی ادامه داد: مردم باید برای اعلام مطالبه خود به یک میز در دستگاه ها مراجعه کنند نه اینکه به چند اتاق بروند. آن دستگاه‌ها نباید مردم را به اتاق های مختلف بفرستند. زمان ارایه خدمات باید به مردم گفته شود. دستگاه ها باید در خدمت رسانی به مردم با هم رقابت کنند در این شرایط مفاسد هم از بین می رود یا کاهش می یابد.

رییس جمهور در ادامه پس از ارائه گزارش بطحائی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت وزارت آموزش و پرورش و تحقق حقوق شهروندی گفت: حقوق شهروندی باید به دانش آموزان آموزش داده شود، در نظام آموزشی باید حقوق مذاهب، اقوام و زبان ها رعایت شود.

در اجلاس حقوق شهروندی که در سالن اجلاس سران درحال برگزاری است ، محمدجواد ظریف، بیژن زنگنه، محمود علوی، ولی الله سیف، علی یونسی، عیسی کلانتری، علی ربیعی، لعیا جنیدی، محمد نهاوندیان، الهام امین زاده، عبدالرضا رحمانی فضلی، سورنا ستاری، عباس صالحی ،بطحایی، آذری جهرمی، حسینعلی امیری، شهیندخت مولاوردی، حسام‌الدین آشنا حضور دارند.

 

اخبار تکمیلی متعاقبا منتشر می شود.