غرویان در گفتگو با «انتخاب» اظهار داشت: مردم حق دارند که در مورد مسائل مختلف از جمله بودجه دولت و محل مصرف آن انتقاد کنند. امروز دیگر نمی توان چیزی را از مردم پنهان کرد و ملت از همه مسائل مطلع هستند.

وی با اشاره به انتقادات اخیر در مورد بودجه دولت برای برخی موسسات در قم اظهار داشت:بعضی از انتقادات را وارد، بعضی دیگر را نمی دانم. برخی انتقادات متوجه این موضوع است که نباید از بودجه دولتی در حوزه ها استفاده شود، من این را صحیح نمی دانم، البته این نظر من است. حوزه ها و روحانیت الان جزئی از نظام و و مردم هستند و خدماتی را در بعد علمی و پژوهشی ارائه می دهند.

این استاد حوزه به چگونگی روند تخصیص بودجه به حوزه ها اشاره کرد و عنوان داشت: حوزه ها زمان زیادی از طریق وجوهات شرعی که مردم به مراجع می دادند، اداره می شدند. بعد از انقلاب، بخشی در این رابطه بود که حوزه ها باید از بودجه های دولتی استفاده کنند یا نه.

وی با تشریح استدلال موافقان و مخالفان در نظر گرفتن بودجه دولتی برای حوزه گفت: برخی می گویند حوزه نباید  بودجه دریافت کند، چون به دولت وابسته می شود و این با استقلال حوزه سازگار نیست. بعضی معتقدند دولت ها موظف به ارائه بودجه هستند، چراکه حوزه در مسائل فرهنگی و علمی نقش دارد و اقدامات زیادی در این حوزه از جمله تولید و نشر کتاب انجام می دهد.

غرویان در عین حال متذکر شد. نکته ی مهمی که وجود دارد این است که بخشی از موسسات در حوزه های علمیه که بودجه های دولتی میگیرند، علیه دولت فعالیت  می کنند، چه در بخش نشریات، چه در بحث پژوهش هایشان. این به نظرمن درست نیست. دولتی که منتخب است و از بیت المال و درامد ملی به این موسسات پول می دهد نباید این چنین مورد هجمه قراربگیرد. این قابل انتقاد است. 

وی تاکید کرد: این موسسات از یک سو از دولت بودجه می گیرند و از سوی دیگر در جهت تضعیف و زیر سئوال بردن دولت و رای ملت حرکت می کنند و این پول ها را در جهت مخالفت با دولت صرف می کنند.

این استاد حوزه اضافه کرد: دیوان محسابات و دیوان عالی عدالت اداری و نهادها و سازمان های مسئول و همچنین سازمان های ناظر، بروند ببیند بودجه این موسسات کجا صرف می شود.

وی همچنین در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه بودجه این موسسات از کجا تامین می شود، اظهار داشت: تا انجایی که می دانم موسسات متعددی از جمله موسسه ایت الله مصباح در قم از دولت بودجه دریافت می کنند. البته بخشی دیگر از نیازهای مالی آن ها از خیرین و وجوهات تامین می شود. البته به غیر از آیت الله مصباح، دانشگاه ها و موسسات دیگری هم به علمای دیگر وابسته هستند مثل موسسه ایت الله سبحانی و ایت الله مکارم.

غرویان در واکنش به اینکه ایا مشخص است این مقدار از بودجه های دولتی در موسسات چگونه خرج می شوند، ابراز داشت: من از جزئیات اطلاعی ندارم که مثلا ۲۸ میلیارد تومن برای موسسه ای زیاد یا کم است. استدلال آقایان این است که ما هم مثل سایر مراکز اموزشی، هستیم و باید بودجه دریافت کند.

وی خاطرنشان کرد: این موسسات یک عده طلبه می گیرند و تعالیمی را به آن ها در رشته های علوم انسانی و همچنین فقه و اصول آموزش می دهند. دقیقا مثل سایر موسسات آموزشی و دانشگاه ها. خب این ها هم می گویند ما هم مثل دانشگاه ها هستیم و باید بودجه داشته باشیم.

وی درباره تاثیر تخصیص بودجه به حوزه ها، توضیح داد: من اطلاع دارم که بعضی از فضلا، مدرسین و طلاب اخیرا از حوزه قم به نجف هجرت می کنند که یکی از دلایل مهاجرت ها به خاطر بحث وابستگی حوزه به دولت است.