این موضوع چنان مهم بود که در ابتدای شروع جلسه علنی امروز-سه شنبه،۲۸ آذر- نمایندگان در مقام تذکر برآمدند و از رئیس مجلس خواستند تا به شفاف سازی بپردازد.

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان اولین چهره‌ای بود که در تذکری گفت: برخی حرف هایی که این روزها مطرح می شود تعریض به شان مجلس است و هیات رئیسه باید از شان و اقتدار مجلس دفاع کند.

کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا نیز در تذکر دیگری توضیح داد: این روزها در رسانه های مختلف از جمله رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، فضایی مخصوصا راجع به بحث قیمت بنزین یا یارانه ها ایجاد شده که دل مشغولی و اضطرابی را در مردم ایجاد کرده است. اما این واقعا درست نیست. زیرا دولت تازه لایحه پیشنهادی‌اش را داده و قطعا نمایندگان مردم با بررسی این لایحه نمی گذارند به حقوق مردم تعدی بشود و اینگونه نیست که هر چه در لایحه بیاید مجلس آن را تصویب کند.

لاریجانی در پاسخ به بخشی از این دو تذکر توضیح داد: بنده خواهش می کنم رسانه ها توجه داشته باشند که بی جهت اضطراب در کشور ایجاد نکنند. نمایندگان محترم نیز در حد وسع مردم در خلال بررسی لایحه بودجه تصمیم می گیرند و کمیسیون های مختلف و کمیسیون تلفیق ابعاد مختلف موضوع را بررسی می کنند و بی جهت التهاب در کشور ایجاد نکنند.

رئیس مجلس در ادامه صحبت‌هایش گریزی به شایعات افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان زد و گفت: در مورد مسئله مجلس نکاتی بعضا شنیدم که لازم می دانم این نکته را شفاف کنم. اولا باید گفت بودجه مجلس تنها توسط هیات رئیسه تصمیم گیری نمی شود، بلکه بر اساس آئین نامه داخلی مجلس کمیسیون بودجه و هیات رئیسه مجلس مشترکا در این باره تصمیم می گیرند. بنابراین موضوع پنهانی وجود ندارد.

کل بودجه مجلس میزان اندکی است

او تأکید کرد: حالا بگذریم از اینکه کل بودجه مجلس میزان اندکی است، زیرا ما پرسنل زیادی نداریم و اینکه گفته شده که حقوق نمایندگان 70 درصد اضافه شده صددرصد کذب است. زیرا چنین چیزی وجود ندارد. حرف باید بر روی قاعده زده شود. از طرف دیگر حتی ما در هیات رئیسه بحث کردیم که امسال بودجه مجلس را کاهش دهیم. از این رو بودجه کل مجلس را امسال به خاطر مشکلات کشور کاهش دادیم البته در حدی که می توانستیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه افزایش حقوق نمایندگان مانند قبل است و حقوق نمایندگان به میزان رشد همه کارکنان دولت افزایش می‎یابد، تشریح کرد: ما هیچ توقعی و حتی حرفی نداریم. بودجه مجلس را باز هم کاهش بدهند! اما نباید در این رابطه حرف خلافی زده شود. افزایش 70 درصدس حقوق نمایندگان، صد در درصد خلاف است، زیرا اصلا چنین عدد و رقمی در بودجه وجود دارد.

کسانی که پوپولیسم را تقبیح کردند،‌ خودشان دچارش شدند

او ادامه داد: چرا حرفی می زنید که ذهن ها را خراب کند. کسانی که در گذشته پوپولیسم را تقبیح می کردند، امروز خودشان گرفتار یک نوع پوپولیسم جدید نشوند. قطعا همه موضوعات شفاف است، حال چرا در یک فضا حرف خلاف واقع زده می شود، حتی من شنیدم که گفته شده که دیوان محاسبات، بودجه مجلس را رسیدگی کرده و بعد رئیس این دیوان این موارد را خط می زند! قطعا این موضوع صحیح نیست. دیوان محاسبات یک مرجع مستقل بوده و من به خاطر ندارم در این چند دوره که در مجلس هستم یک بار به دیوان محاسبات مطلبی گفته باشیم و دیوان محاسبات چنین کاری کرده باشد. البته من گذشته را خبر ندارم.

رئیس قوه مقننه به تشریح جزئیات بودجه مجلس پرداخت و گفت: بودجه مجلس دو بخش بیشتر ندارد اولی مربوط به حقوق و مزایا کارکنان مجلس است و دومی هزینه های مربوط به خدمات مرکز تحقیقات و مرکز پژوهش‌های مجلس است. به جزء این دو مورد، موضوع بیشتری وجود ندارد و مجلس هزینه‌های بسیار اندکی دارد. اینگونه فضاسازی‌ها درست نبوده و به مصلحت کشور نیست. ما ابتدای سال درباره چالش‌های مهم کشور بحث کردیم و مجلس و کمیسیون‌ها اکنون وقت خود را صرف این مسائل می‌کنند.

او ادامه داد: امروز بودجه کشور تنگناهایی دارد و تمام زمان ما اکنون صرف این می‌شود که با این تنگناها چگونه می‌توان وضع آبادانی کشور را توسعه داده و اشتغال ایجاد کرد. یک مرتبه یک حرف خلافی زده می‌شود و در این شبکه‌ها انتقال پیدا می‌کند که بودجه نمایندگان 70 درصد اضافه شد! درحالیکه این موضوع قطعا خلاف است.

لاریجانی در ادامه خطاب به برخی از نمایندگان که از شفاف نبودن بودجه مجلس گله کرده بودند، گفت: برخی از آقایان گفتند که بودجه مجلس شفاف نیست! شفاف به چه معناست؟ بودجه مجلس مانند بقیه نوشته شده و هر کسی می‌تواند آن را ببیند و هر کدام از همکاران مسئله‌ای دارند آن را ملاحظه کنند. این موضوع مشکلی ندارد و چیزی را که ما در هیأت رئیسه با کمیسیون بودجه مشترکا تصویب کردیم ارقامی است که وجود دارد و این امر خلاف عادت نیست و متناسب با شرایط کشور و همه کارکنان کشور بوده است.

لاریجانی مخالف افزایش حقوق نمایندگان است

در کنار توضیحات رئیس مجلس، غلامرضا تاجگردون در قامت رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نیز لازم دانست تا نسبت به شایعات افزایش حقوق نمایندگان توضیح دهد.

او گفت: مطالبی در فضای مجازی منتشر شده است که برخی از همکاران در مجلس و حتی برخی از مقامات مسئول بدون اطلاع به آن دامن زدند. آن هم در شرایطی که هنوز بودجه سال ۹۷ به تصویب نرسیده است. چیزی در بودجه ۹۷ درباره افزایش حقوق نمایندگان یا بودجه مجلس نیامده است و اصلا چنین چیزی مطرح نیست که مثلا بودجه مجلس افزایش پیدا کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به سابقه حضورش در کمیسیون برنامه و بودجه، افزود: به عنوان کسی که شش سال در کمیسیون برنامه بودم، هر سال از رئیس و هیئت رئیسه درخواست داشتم که حقوق نمایندگان متناسب با قانون باشد که در این دوران شخص آقای لاریجانی مخالف افزایش حقوق نمایندگان متناسب با حقشان بود. به طوریکه میزان دریافتی نمایندگان از آنچه در قانون خدمات کشوری آمده کمتر است.

وی با تاکید مجدد بر اینکه چنین پیشنهادی در لایحه بودجه ۹۷ مطرح نشده است، گفت: بحث افزایش حقوق نمایندگان را تکذیب می کنم. نمایندگان مجلس آنقدر تخصص دارند که بدانند نباید بیشتر از سایر مقامات و افراد در کشور حقوق دریافت کنند.

تاجگردون توضیح داد: بودجه مجلس دارای دو آیتم عمرانی و هزینه‌ای است. این دو آیتم توسط دیوان محاسبات بررسی شده و دیوان نیز گزارش بسیار دقیق و مستند و مستقلانه‌ای را ارائه کرده است که ما آن را در کمیسیون با حضور یک فرد امین بررسی می کنیم. آقای مفتح را برای این موضوع گذاشته‌ایم.

رئیس کمیسیون برنامه همچنین اظهار کرد: اینکه این گزارش امسال با تاخیر اعلام شد به دلیل تمدید سال عمرانی تا پایان شهریور ماه بود. هر کسی بخواهد گزارش دیوان را مطالعه کند در اختیارش قرار می‌گیرد. مهمتر از همه آن است که ما باید حقوق ملت را رعایت کنیم. از دوستان عزیزی که در فضای رسانه ای حضور دارند خواهش می کنم که تنها به خاطر اینکه جمله‌ای گفته باشند باعث ایجاد تشویش اذهان نشوند و از این کار پرهیز نمایند.

امید دشمن به ناامیدی مردم از نظام

جمشید جعفرپور نماینده مردم لارستان و خنج نیز حلقه اعتراض به خبر افزایش 70 درصدی حقوق نمایندگان را پی گرفت. او در بخشی از نطق خود نسبت به تلاش برای از بین بردن اعتماد عمومی گله کرد و آن را به خبر حقوق نمایندگان گره زد.

او گفت: از ابزارهایی که دشمن به آن امید بسته است، ‌گسترش نارضایتی عمومی است. اگر دشمن بتواند در جامعه اینگونه القاءکند که همه مسئولان نظام بریده از مردم و تنها به فکر منافع فردی خود هستند بزرگترین سرمایه نظام که اعتماد عمومی است از بین می‌برد.

جعفرپور تأکید کرد: در جدیدترین حلقه از این اقدامات فشار روانی بر نمایندگان متمرکز شده و اعتمادزدایی مردم از منتخبان خود در دستور کار قرار گرفته است. کما اینکه یک خبر تایید نشده از افزایش حقوق نمایندگان در فضای مجازی منتشر شده است. پرداختن رسانه‌های بیگانه به این موضوع نشان از جهت گیری برای از بین بردن اعتماد عمومی دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه «این مجلس همانند مجالس گذشته در سختی ها کنار مردم بوده است»، ‌تصریح کرد: از سوی فراکسیون ولایی مجلس به ملت ایران اطمینان می‎دهم که به فرض چنین پیشنهادهایی در مجلس بیان شود، نمایندگان با آن مقابله خواهند کرد.

او خطاب به نمایندگان از هر طیف و جناحی ادامه داد: امروز همکاری با هم برای حل مشکلات مردم، وظیفه دینی و ملی است.