سرهنگ مرتضوی در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فردی با تهدید انتشار تصاویر شخصی و خانوادگی وی قصد اخاذی از او را دارد بررسی موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

 وی افزود: شاکی که پسری جوان می‌باشد در اظهارات خود عنوان داشته مدتی پیش در شبکه‌های اجتماعی با فرد ناشناسی که خود را دختر جوانی به اسم «محبوبه» معرفی می‌نموده آشنا می‌شود و به قصد ازدواج با وی فیلم‌ها و تصاویر خصوصی و خانوادگی خود را در اختیار او قرار می‌دهد.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: آن فرد با هویت مجازی پس از دریافت اطلاعات خصوصی شاکی تغییر رفتار داده و از او تقاضای مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال می‌نماید تا فیلم‌ها و عکس‌هایش را در فضای مجازی منتشر نکند.

سرهنگ مرتضوی گفت: با جمع آوری شواهد و مستندات لازم و اقدامات تخصصی در فضای مجازی نهایتاً متهم که خود را در فضای مجازی دختر معرفی می‌کرد پسری جوان به هویت «رضا.ص» شناسایی و دستگیر شد.

این مقام انتظامی ارشد ادامه داد: متهم در مواجهه با مدارک و مستندات این پلیس صراحتاً به بزه انتسابی اقرار و به چندین مورد دیگر اخاذی و دریافت پول و کارت شارژ از کاربران شبکه‌های اجتماعی اعتراف کرد.

وی با بیان اینکه جعل و تغییر هویت در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعی امر سهل و متدوال است، افزود: لذا کاربران نباید به راحتی با هر کسی که در فضای مجازی یا شبکه‌های اجتماعی دوست شده اعتماد کرده و اطلاعات شخصی و محرمانه خود مثل فیلم، عکس و... را در اختیار دوست اینترنتی قرار دهد.

سرهنگ مرتضوی با بیان اینکه اصل اعتماد در فضای سایبر و شبکه‌های اجتماعی بسیار حائز اهمیت می‌باشد و نباید به هیچ عنوان با افراد غریبه در فضای مجازی ارتباط برقرار کرد و یا اطلاعات شخصی و خصوصی خود را در اختیار آنها قرار داد، گفت: حفظ حریم خصوصی در این فضا در گام اول بر عهده خود کاربران می‌باشد که باید با رعایت موارد ساده مانع از دست اندازی دیگران به حریم خصوصی خود می‌شوند.