بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

اخیرا صحبت‌هایی از گشایش‌هایی در حصر شده است؛ آیا بحث از این گشایش‌ها نشانه‌ای از تحولی است که حال، این دو جریان سیاسی-مذهبی قدیمی را برای گفت‌وگو کنار هم آورده است؟

 نظام و جایگاهی که این تصمیم را گرفته اگر به این سمت برود که وضعیت را تغییر دهد، همه باید همراهی کنند اما من معتقد هستم هیچ‌کس نباید جوسازی علیه نظام و تصمیم‌گیران بکند. اگر کسی به تصمیم‌گیران بگوید که مساله را بررسی کنید، دارای اشکال نیست و به این جمله نمی‌توان ایراد گرفت. وقتی دستگاه قضایی متهمی را می‌گیرد، ممکن است از دستگاه قضا بخواهید که دقیق و عمیق بررسی کند. ولی زمانی هست که بدون اینکه اتهام را بدانید یا اسناد و مدارک را ببینید، مصاحبه می‌کنید و می‌گویید متهم باید تبرئه شود. در این موضع‌گیری اشکال است. وقتی می‌گویید آزادش کنید، هم چنین است. ضمن اینکه نباید هم بگویید اعدامش کنید. وقتی در جریان ریز فعل و افعال خلاف قانونی فرد متهم نیستیم اگر بگوییم اعدام یا آزادش کن، غلط است. کاری که می‌توانم انجام دهم این است که از مجاری رسیدگی‌کننده بخواهم با دقت و عمیق بررسی کند.

در سال ۸۸ اختلاف‌نظری بین دو سیاستمدار یعنی محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی وجود داشت. اکنون شاهدیم که احمدی‌نژاد تغییر مواضع داده است. آیا این تغییر مواضع احمدی‌نژاد می‌تواند سبب‌ساز برخی بازنگری‌ها باشد؟

اصلا با این دو فرد بحثی نداریم. ما می‌گوییم کسی که خودش را در تراز نامزدی ریاست‌جمهوری می‌داند، افکار، افعال و گفتارش نباید طوری باشد که برای نظام هزینه درست کند. کسی هست که هزینه‌ای درست می‌کند که به ریختن خون مسلم و از دست رفتن اموال‌شان منجر شود، مسوولیت دارد. اگر کسی به نوع دیگری هزینه درست کند که افکار را مشغول کند، باز هم مسوولیت خاص خود را دارد. خدا رحمت کند آقای عسگراولادی وقتی گفت اینها مفتون فتنه شده‌اند، برخی اعتراض کردند. من از ایشان سوال کردم که منظورتان چه بود؟ پاسخ بسیار متقنی دادند. ایشان گفت اگر بگویید سر فتنه این دو نفر هستند، یعنی سر را که بزنید فتنه تمام خواهد شد اما من معتقدم که سر فتنه امریکا و صهونیست‌ها هستند. همین است که می‌گویم حفظ تجربه فتنه و یادآوری کردنش ما را در مقابل فتنه‌هایی که امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در کشور می‌خواهند ایجاد کنند، مقاوم می‌کند. این به معنای تبرئه آن آقایان نیست. آنچه مسلم است این که آنها در زمین دشمن بازی کردند. بحثی هم در آن نیست.

هیچ بحثی در آن نیست؟ آیا نباید این موضوع هم بررسی شود؟

اگر کسی حرفی بزند یا کاری کند که طبق قانون خلاف باشد، باید اجازه دهیم که دستگاه قضایی او را احضار و بررسی کند و طبق قانون مجازات کند.

حتی در مورد احمدی‌نژاد؟

من اسم فردی را نبردم. در این مصاحبه از قول من اسم هیچ کسی را نیاورید.

شما به دو کاندیدای انتخابات ۸۸ اشاره کردید؟

از آقای عسگراولادی نقل‌قول کردم و گفتم که این به معنای تبرئه آن دو نفر نیست.

آیا افعال احمدی‌نژاد نمی‌تواند مصداق فتنه به‌ زعم عسگراولادی باشد؟!

اگر دستگاه‌های مربوطه تشخیص دهند، دنبال می‌کنند. من و شما که نمی‌توانیم حکم صادر کنیم.