الحیاة گزارش داد، برخی منابع دیپلمات آگاه از دیدار رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا با سعد حریری، نخست وزیر لبنان در حاشیه نشست گروه بین‌المللی حمایت از لبنان به نقل از تیلرسون اعلام کردند، آمریکا می‌خواهد به لبنان کمک کند و آنچه برایش اهمیت دارد آن است که پایبندی واقعی درخصوص دور نگه داشتن لبنان از درگیری‌ها وجود داشته باشد.

به گفته این منابع تیلرسون در دیدار با حریری به شدت از سیاست حزب‌الله انتقاد کرده و مدعی شد: دولت آمریکا به طور کلی به حمایت از روند مذاکره برای دستیابی به راه حلی مسالمت آمیز در سوریه پایبند است و از آغاز دوباره مذاکرات در ژنو استقبال کرده و در راستای دستیابی به راه حلی نهایی در این کشور تلاش می‌کند.

حریری نیز در این دیدار تصمیم اخیر دولت آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را "ناموفق و تحریک آمیز" خوانده و گفت: این تصمیم روند صلح را پیچیده‌تر کرده و چالشی جدید را برای ثبات کل منطقه ایجاد خواهد کرد.

نخست وزیر لبنان افزود: من از طرف همه لبنانی‌ها بار دیگر مخالفت خود را با این تصمیم ابراز داشته و بر طرح صلح عربی و راه حل تشکیل دو کشور با پایتختی قدس برای فلسطین تاکید می‌کنم.

حریری در سخنرانی که در نشست روز جمعه در پاریس ویژه حمایت از لبنان داشت ضمن تشکر از امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای برگزاری این نشست مهم گفت: لبنان بحرانی را پشت سر گذاشت که ثبات سیاسی، ‌اقتصادی و امنیتی این کشور را هدف گرفته بود.

نخست وزیر لبنان تاکید کرد: همه تشکل‌های سیاسی لبنان بار دیگر تعهد خود را به رعایت اصل دور ماندن از درگیری‌های منطقه‌ای و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی را اعلام کردند.

وی افزود: براساس این اصل از استعفایم صرف نظر کردم و اکنون دولت من باید به مسئولیت خود در حفظ بهترین روابط با کشورهای عربی و جامعه جهانی طبق اصول و قطعنامه‌های شورای امنیت به ویژه قطعنامه شماره ۱۷۰۱ این شورا عمل کند.

نخست وزیر لبنان در ادامه گفت: دولت لبنان باید برنامه‌های خود برای برقراری ثبات و امنیت داخلی لبنان و تامین نیازهای اصلی مردم را از سرگرفته و همزمان با چالش‌های بحران پناهجویان سوری در کشور مقابله کند، همچنین باید روند اصلاحات و برگزاری انتخابات پارلمانی در مه آتی را دنبال کند.

حریری با تقدیر از فداکاری‌های نیروهای ارتش لبنان و دستگاه‌های امنیتی این کشور که خطرات تروریستی را مهار کرده و آنها را از مرزهای کشور دور کردند، تاکید کرد، قدرت گفت‌وگو و سازش امکان صلح داخلی را در چارچوب رعایت قانون اساسی و توافقنامه طائف فراهم می‌کند.

وی به مساله وضعیت اقتصادی لبنان پرداخت و گفت: کل سیستم بانکی لبنان تلاش می‌کند به شکل کامل قوانین و اصول بین‌المللی را رعایت کند و این مساله مهمی است زیرا ثبات در سیستم بانکی ما شرط بدون جایگزین برای حفظ ثبات کشور و اقتصاد آن است.

حریری تاکید کرد: سیاست دور ماندن از درگیری‌ها که کابینه من دوباره بر آن تاکید کرد و تمامی تشکل‌های سیاسی لبنان بر پایبندی به آن تاکید کردند، امکان حفظ وحدت ملی در چارچوب احترام به رویکرد مشترک کشورهای عربی را فراهم می‌کند زیرا ثبات لبنان قطعات به توان این کشور در مقابله با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی ناشی از بحران سوریه بستگی دارد.