رویترز گزارش داد، هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: واشنگتن در صورتی که روسیه مجدداً به پایبندی به معاهده ۱۹۸۷ منع سلاح‌های هسته‌ای میان برد بازگردد این فعالیت‌های پژوهشی و توسعه‌ای خود را متوقف می‌کند.

ناوئرت همچنین به احتمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر آمریکا علیه روسیه اشاره کرد و گفت: آمریکا به پیگیری تدابیر نظامی و اقتصادی به هدف واداشتن فدراسیون روسیه به بازگشت به این پایبندی ادامه می‌دهد.

این هشدار دولت ترامپ در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر دولت آمریکا در سال ۲۰۱۴ روسیه را به استقرار موشک‌های کروز پرتابی از زمین که ناقض ممنوعیت‌های معاهده مذکور علیه موشک‌هایی با برد ۵۰۰-۵۵۰۰ کیلومتر است، متهم کرده بود.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند: موشک کروز روسیه قادر به حمل کلاهک هسته‌ای بوده و مسکو در ارتباط با این موشک خود از مذاکرات جامع در مورد احتمال نقض این معاهده خودداری کرده است.

با این حال روسیه نقض این معاهده را از سوی خود رد کرده است.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای قبل از اظهارات ناوئرت گفت: آماده مذاکرات با آمریکا به منظور تلاش برای حفظ این معاهده بوده و اگر آمریکا به این معاهده پایبند بماند روسیه نیز این کار را خواهد کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای به مناسبت سی‌امین سالگرد امضای این معاهده میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق اعلام کرد: مسکو "زبان اولتیماتوم و تحریم" را نمی‌پذیرد.

این اتهام زنی آمریکا هرچه بیشتر روابط واشنگتن و مسکو را تیره می‌سازد.

قرار است مقام‌های روسیه طی هفته‌های آینده در چارچوب یک نشست کمیسیون ویژه نظارت بر این معاهده درباره این مساله به بحث بپردازند.

ناوئرت اظهار داشت: آمریکا کاملا به معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای میان برد پایبند بوده و همچنان درصدد بازگشت روسیه به این پایبندی است.

وی افزود: با این حال دولت آمریکا کاملا معتقد است نمی‌تواند در حالی که فدراسیون روسیه به توسعه سیستم‌های نظامی ناقض این معاهده ادامه می‌دهد، بیکار بایستد.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا فاش نکرد که آمریکا چه تدابیر اقتصادی را برای واداشتن روسیه به پایبندی به این معاهده مدنظر دارد.

او با این حال درباره پاسخ‌های نظامی احتمالی آمریکا به این موضوع گفت که شامل بازبینی در گزینه‌ها و مفاهیم نظامی از جمله تحقیقات درباره سیستم‌های موشکی متعارف جدید پرتابی از زمین می‌شوند.

ناوئرت با این حال تاکید کرد: این اقدام ما ناقض وظایفمان براساس این معاهده نخواهد بود.