به نقل از المنار، الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور تونس، سفیر آمریکا در این کشور را احضار کرد.

یک منبع مسئول در ریاست‌جمهوری تونس گفت که السبسی سفیر آمریکا را احضار کرد تا مخالفت قاطعانه تونس با تصمیم ترامپ را که به وضعیت قانونی و تاریخی قدس، لطمه می‌زند، به وی ابلاغ کند.

دولت تونس پیش از این تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس را محکوم کرده بود.

وزارت خارجه تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور از به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و تصمیم دولت آمریکا برای انتقال سفارت خود به این شهر، شدیدا نگران است.

 هزاران نفر از شهروندان تونسی روز پنجشنبه در محکومیت تصمیم دونالد ترامپ‌ رئیس‌جمهور آمریکا در به‌رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش، چند صد شهروند تونسی با تجمع در پایتخت تونس، شعار می‌دادند که همه ما فلسطینی هستیم و لعنت بر ترامپ.

همچنین ده‌ها تن از معترضان تلاش کردند به سمت مقر سفارت آمریکا بروند که نیروهای امنیتی تونس تمامی‌ راه‌های منتهی به سفارت را مسدود کردند.

در صفاقس دومین شهر بزرگ تونس، تظاهرات کننندگان به خیابان‌ها آمده و شعار جانم فدای فلسطین سر دادند.

پارلمان تونس روز پنجشنبه در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن تصمیم ترامپ، از همه دولت‌های عربی و اسلامی خواست که برای ابطال این تصمیم، به مسئولیت‌های خود عمل کنند.

پارلمان تونس همچنین از مردم این کشور خواست که روز جمعه به طور گسترده در محکومیت تصمیم ترامپ، تظاهرات کنند.

از سوی دیگر اتحادیه عمومی مشاغل تونس و حزب اسلامگرای النهضه نیز از مردم این کشور خواستند که روز جمعه در مخالفت با تصمیم آمریکا برای قدس به خیابان‌ها بیایند.

تونس امروز نیز صحنه تظاهرات و راهپیمایی در اعتراض به تصمیم ترامپ درباره قدس است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه در یک سخنرانی در کاخ سفید قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد مقدمات کار برای اننقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با محکومیت‌های جهانی مواجه شد.