جلال میرزایی، با اشاره به تصمیم اخیر رییس‌جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد: این تصمیم نابخردانه ترامپ و در ادامه صدور دستور وی مبنی بر انتقال ساختمان سفارتخانه ایالات متحده در رژیم صهیونیستی به شهر بیت‌المقدس را محکوم کرده و امیدواریم این اقدام ناشیانه، عملاً به افزایش هم‌گرایی میان کشورهای مسلمان بیانجامد.

وی افزود: انتظار می‌رود آن دسته از کشورهای عربی منطقه که در دام سیاست‌های ایران‌هراسی صهیونیست‌ها افتاده‌اند، به خود آمده و در سیاست‌های خود مبنی بر ائتلاف با ایالات متحده آمریکا تجدیدنظر کنند.

لفاظی‌های ترامپ، دام جدید آمریکا در مسیر همگرایی مسلمانان است

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارات رییس‌جمهوری آمریکا همچون ادعای اخیر ترامپ مبنی بر این‌که «مرزهای اسرائیل در شهرقدس در مذاکره بعدی تعیین می‌شود»، گفت: کشورهای عربی منطقه باید هوشیار باشند و فریب این دست لفاظی‌های رییس‌جمهوری آمریکا را نخورند؛ چرا که این مدعیات دام جدید آمریکا در مسیر همگرایی و وحدت مسلمانان است.

او خاطرنشان کرد: ترامپ با اقدام اخیر خود، عملاً همه کشورهای مسلمان را در مقابل عمل انجام شده، قرار داده و آن‌چنان که پیداست طرح چنین مدعیاتی از سوی کاخ سفید صرفاً در راستای فریب سران بعضی کشورهای عربی منطقه و ایجاد تردید در میان دولت‌مردان برخی کشورهای اسلامی صورت می‌گیرد.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، ادعای رییس‌جمهوری آمریکا مبنی بر این‌که «اعلام بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، اقدامی در راستای دستیابی به صلح پایدار در منطقه است» را مضحک خواند و تصریح کرد: دقت در زمان اتخاذ این تصمیم و طرح این ادعای مضحک، در درک دقیق‌تر اهداف و انگیزه‌های ایالات متحده و رژیم صهیونیستی راهگشاست.

اختلافات کشورهای مسلمان، منطقه را در آستانه جنگ‌های جدید قرار داده است

میرزایی گفت: رییس‌جمهوری آمریکا در شرایط زمانی خاصی این تصمیم را عملی کرده که کشورهای مسلمان به‌شدت درگیر اختلافات و رقابت‌های میان خود هستند و این اختلافات که با کارگردانی آمریکا و اسرائیل در جریان است، تا جایی پیش رفته که منطقه را در آستانه جنگ‌هایی جدید قرار داده است.

مذاکره؛ راهکار عملی برای حل اختلافات

نماینده اصلاح‌طلب مردم ایلام در مجلس در تشریح راهکار مقابله با این اقدام آمریکا و اسرائیل اعلام کرد: به نظر می‌رسد اکتفا کردن به شعار و محکوم کردن این اقدامات برای مقابله با این دسیسه سیاسی کافی نباشد؛ راهکار عملی برای مقابله با این اقدامات، روی آوردن به مذاکره به‌منظور حل اختلافات میان دولت‌های مسلمان منطقه است.

وی افزود: اگر این اختلافات از طریق مذاکره حل نشود، باید منتظر اقداماتی فراتر از به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی توسط دولت ایالات متحده آمریکا باشیم.

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس یادآور شد: دولت‌مردان سعودی باید نسبت به دستور ترامپ به عربستان مبنی بر پایان محاصره یمن هوشیار باشند. آن‌ها که خود را خادمان حرمین‌الشریفین می‌دانند و مدعی حمایت از آرمان فلسطین هستند، باید متوجه باشند که صدور این دستور در زمان فعلی، در راستا اعمال فشار در قضیه قدس است.

رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس خاطرنشان کرد: دولت‌مردان عربستانی باید به خود آمده و نسبت به سیاست‌های منطقه‌ای خود تجدیدنظر کنند و به ندای رهبر حکیم جمهوری اسلامی در جهت تقویت وحدت اسلامی و هم‌گرایی کشورهای مسلمان لبیک گفته و بیش از این به اختلافات دامن نزنند.

واکنش‌های بین‌المللی به تصمیم اخیر ترامپ نشان‌دهنده انزوای بیش از پیش آمریکا است

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی همچنین به اهمیت واکنش‌های مختلف نسبت به تصمیم اخیر ایالات متحده پرداخت و گفت: واکنش‌هایی که در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای صورت گرفت، نشان‌دهنده آن است که آمریکا برخلاف گذشته در موقعیتی قرار ندارد که بتواند با اقدامات یک‌جانبه به امور و مسائل بین‌المللی مشروعیت ببخشد و به نظر می‌رسد این اقدام ترامپ همچون بعضی دیگر از اقدامات کاخ سفید در ماه‌های اخیر از جمله خروج از معاهده پاریس یا رویکرد خصمانه در قبال برجام، صرفاً به انزوای بیشتر آمریکا در عرصه بین‌المللی بیانجامد.

اقدام ترامپ فرصتی مساعد برای حل اختلافات ما با کشورهای منطقه

میرزایی در پایان بار دیگر به شرایط فعلی منطقه و جهان اشاره کرد و با تاکید بر لزوم اقدام هوشیارانه ایران در مقابل دسیسه‌های ایالات متحده تصریح کرد: این اقدام ترامپ، فرصت مناسب و مساعدی برای دیپلماسی ایران است تا بتوانیم با اتخاذ رویکردی فعال در راستای حل اختلافات با کشورهای منطقه اقدام کنیم.