"سید حسن نصرالله" دبیر کل حزب‌الله لبنان در ابتدای سخنرانی خود گفت: موضوع سخنرانی امروز من درباره اقدام روز گذشته دونالد ترامپ در برسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است.

وی افزود: احساس می‌کنیم که پس ۱۰۰  سال از وعده بالفور اول، وعده بالفور دومی ایجاد شده است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: تمایل دارم درباره ۳ موضوع صحبت کنم. نخست درک کردن خطرات، دوم برخی از نشانه‌های این اقدام آمریکا و سوم درباره موضع مناسب در قبال این اقدام. صداهایی در جهان عرب شنیده می‌شود که گفته می‌شود اقدامی که ترامپ انجام داده ارزشی ندارد. در واقع آنها این سخنان را مطرح می‌کنند تا خطرات این اقدام ترامپ را ناچیز جلوه دهند.

وی در ادامه سخنرانی خود گفت: همگان می‌دانیم که رژیم صهیونیستی هیچ احترامی برای قوانین بین‌المللی قائل نبوده و تنها به منافع خود می‌اندیشد. برای اسرائیل کشورهای عربی، اروپایی، روسیه یا چین اهمیتی ندارد و فقط موضع آمریکا برایش مهم است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: چندین دهه است که دولت‌های اسرائیل در تلاش برای یهودی‌سازی قدس بوده اما گاهی اوقات دولت‌های آمریکا محدودیت‌هایی قائل شده و گاهی نیز مانع از گام‌های یهودی‌سازی قدس می‌شدند. مواضع آمریکا تنها مانع اسرائیلی‌ها در قدس بود و اینجاست که خطرات موضع جدید آمریکا درک می‌شود.

نصرالله گفت: در حال حاضر و پس از موضع اخیر آمریکا، دولت اسرائیل هیچ مانعی در برابر خود نمی‌بیند و اینجاست که وارد خطرات می‌شویم: نخست آنکه سرنوشت ساکنان فلسطینی که در قدس هستند چه می‌شود؟ سرنوشت املاک فلسطینیان در قدس چه می‌شود؟ آیا این املاک مصادره یا تخریب می‌شود؟ سوم، اگر اسرائیل تا پیش از این شهرک‌هایی با تعداد اندک می‌ساخت از این پس شاهد عملیات ساخت و ساز بدون ضابطه خواهیم بود.

وی افزود: چهارم، قدس به سوی کرانه باختری گسترش خواهد یافت و در همین راستایی که اسرائیلی‌ها طی چندین دهه گذشته عمل کردند در اندک زمان کوتاهی و با حجم زیادی انجام خواهد شد. پنجم، سرنوشت مقدسات در قدس در حالی که اسرائیل بر آنها سیطره یافته و هر آنچه که می‌خواهد می‌تواند آزادانه انجام دهد، چه می‌شود. صداهایی شنیده می‌شود که گفته می‌شود هم اکنون زمان ساختن هیکل ایجاد شده است.

نصرالله هشدار داد: مقدسات در خطر شدید قرار دارند و مسجد الاقصی در خطر است و هیچ جای تعجب نخواهد بود که یک روز از خواب برخیزیم و شاهد آن باشیم که مسجد الاقصی ویران شده است. زمانی که تمام فلسطینیان را از قدس بیرون برانند چه چیزی از موضوع فلسطین باقی خواهد ماند؟ ترامپ می‌گوید که از به بعد چیزی به نام موضوع فلسطین وجود ندارد و این نتیجه کسانی که به مذاکرات اعتقاد دارند.

وی گفت: فلسطینیان معتقدند که پایتخت دولت آنها باید قدس شرقی باشد و امروز آمریکا بر روی این موضوع خط کشید این در حالی است که قرار بود آمریکا ضامن توافقات باشد. امروز آمریکا این موضوع را به اتمام رساند که قدس خارج از هرگونه مذاکرات قرار دارد.

نصرالله افزود: کسانی که به مذاکرات اعتقاد داشتند روز گذشته گفتند که ترامپ آخرین تیر را به مذاکرات شلیک کرد.  موضوع خطرناک دیگر، این است زمانی که آمریکا جرات پیدا می‌کند تا درباره عزیزترین مکان نزد اعراب و مسلمانان اینگونه اقدام کند فردا سرنوشت کرانه باختری، بلندی‌های جولان و تل‌های کفرشوبا چه خواهد شد. تمام موضوعاتی که با اسرائیل بر روی آن اختلاف وجود دارد در خطر قرار خواهد داشت.

وی اضافه کرد: سکوت در برابر این اقدام ترامپ خطرات زیادی به همراه خواهد داشت. امتی که در برابر غصب قدس از تاریخ خود سکوت کند می‌تواند در برابر هر چیز دیگری که دولت آمریکا بدان طمع دارد سکوت پیشه کند.

دبیر کل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود به نشانه‌ها اشاره کرد و گفت: به حسب ظاهر همه کشورهای جهان این تصمیم ترامپ را رد کرده و آن را تایید نکردند و این بدان معناست که کشورها به ترامپ می‌گویند که ما این اقدام را رد می‌کنیم. این در حالی است که ترامپ برای هیچ کسی چه همپیمانانش و چه جامعه بین‌الملل احترامی قائل نیست. احترام آمریکا به جامعه بین‌الملل کجاست؟ آن چیزی که شاهد آن بودیم توهین به همه دولت‌های جهان بود. ترامپ به خوبی می‌داند که در این اقدام، به احساسات یک میلیارد و نیم مسلمان و صدها میلیون مسیحی توهین و تجاوز کرده است.

وی افزود: مسلمانان و مسیحیان احساس اهانت کردند چون شهری که بیانگر تاریخ آنها بوده به دولتی ساختگی داده شد. ما در برابر مردی قرار داریم که وجدان صدها میلیون انسان در سرتاسر جهان برایش اهمیتی ندارد.

نصرالله گفت: آن چیزی که ترامپ انجام داد نقض توافق‌های بین‌المللی بوده و این بدان معناست که ما در برابر دولتی قرار داریم که هیچ ارزشی برای توافق‌های بین‌المللی قائل نبوده و خواستار این است که دنیا به آن احترام بگذارد.