سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه روز چهارشنبه پس از دیدار با اس جیشانکار همتای هندی خود در دهلی نو گفت: «ما در این دیدار در خصوص مساله نیاز هند به انرژی گفت و گو کردیم. روسیه یک حامی قدرتمند هند برای ورود به گروه هایی مانند ان اس جی می باشد. ما می خواهیم که هند بخشی از این گروهها باشد و روسیه همیشه تلاش خود را برای عضویت هند در گروه ان اس جی انجام داده است».

معاون وزیر امور خارجه روسیه افزود: در طول نشست وزرای خارجه روسیه، هند و چین در خصوص مسائلی از جمله اقتصاد و زیرساخت ها گفت و گو خواهد شد.

 

نشست وزرای خارجه روسیه، هند و چین(RIC) در تاریخ ۱۱ دسامبر در دهلی نو برگزار خواهد شد.

 

این درحالی است که به گفته مقامات دولتی هند، چین در این دیدار سعی خواهد کرد تا نظر مثبت دهلی نو را جهت شرکت در کریدور اقتصادی پاکستان وچین بدست آورد. همچنین هند و چین در این دیدار در مورد مسائل مرزی گفت و گو خواهند کرد.

 

هند اعلام کرده است که کریدور اقتصادی پاکستان و چین به دلیل عبور از کشمیر تحت حاکمیت پاکستان، حاکمیت ارضی هند را نقض می کند و پکن با این اقدام خود به آنچه دهلی نو اقدام پاکستان در اشغال کشمیر عنوان می کند مشروعیت بخشیده است.

 

این اولین دیدار یک مقام پلند پایه چین از هند پس از پایان تنش ۷۲ روزه مرزی دو کشور در منطقه دوکلم است.

 

تنش مرزی بین چین هند و بوتان که از حدود دو ماه پیش، پس از آغاز ساخت جاده مرزی توسط ارتش چین در خاک بوتان و ورود نیروهای هندی به خاک چین افزایش یافته بود پس از عقب نشینی نیروهای دو کشور از دوکلم پایان یافت.

 

تلاش های هند برای عضویت در گروه تامین کنندگان هسته ای تاکنون با مخالفت های چین روبرو شده است.

 

پکن هند را با کشور پاکستان هم گروه دانسته و اعلام کرده در صورت عضویت کشور های غیر عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای، اعتبار سایر قدرت های هسته ای تحت شعاع قرار می گیرد.

 

گروه تامین کنندگان هسته ای با هدف کنترل صادرات مواد هسته ای و منع گسترش سلاح های هسته ای تشکیل شده است.

 

عضویت در این گروه به هند کمک می کند تا به طور قابل توجهی بخش هسته ای خود را گسترش دهد. اعضای گروه تامین کنندگان هسته ای اجازه واردات و صادرات تکنولوژی هسته ای را دارند.