آناتولی گزلرش داد، زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه در مجمع سیاست خارجی برلین درباره سناریوهای آینده در خصوص سیاست‌های بین‌المللی و سیاست خارجی دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا سخنرانی و تاکید کرد: همزمان که آمریکایی‌ها نقش رهبری خود را از دست می‌دهند این خلاء قدرت در خاورمیانه و آفریقا به طور روزافزون توسط قدرت‌های دیگر پر می‌شود.

گابریل گفت: ما شاهد این هستیم که رقبا خواب نیستند. چنین نفوذ خود در آفریقا را وسعت داده و روسیه، ایران و ترکیه نیز نقشی پررنگ‌تر در شکل‌دهی تحولات منطقه خاورمیانه ایفا کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به مساله سوریه بیان کرد: بحران سوریه نشان دهنده ضعف اتحادیه اروپا است در حالیکه امپراتوری‌های قدیمی در حال تثبیت خود به عنوان قدرت‌های بزرگ هستند. نشست ماه گذشته ایران، روسیه و ترکیه در سوچی درباره سوریه نشانه این است که امپراتورهای قدیمی چگونه دوباره در حال سر بر آوردن هستند.

رییس دستگاه دیپلماسی آلمان تصریح کرد: قدرت‌های بزرگی که در سوچی با یکدیگر دیدار کردند دوست نیستند اما مشترکاتی دارند. هر یک از آنها عظمت تاریخی خود را در داخل و خارج از مرزهایشان ترویج می‌دهند. تفاوت‌شان با ما این است که آنها از سرمایه خود بهره می‌برند تا به واقع آن را به غرب نشان دهند.

گابریل افزود: آنها در مسیری هستند که آماده‌اند برای تبدیل شدن به یک قدرت بزرگ هزینه پرداخت کنند. آنها زیان‌های اقتصادی، تنش‌های دیپلماتیک، جریمه‌های مالی، تحریم‌ها و بسیاری از این موارد را تحمل کردند تا از ادعایشان در زمینه رهبری منطقه حمایت و حاکمیت ملی‌شان را اثبات کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به طرح ادعاهایی علیه کشورمان، گفت: ایران نفوذ بیشتری در سوریه و خاورمیانه دارد اما منابع زیادی را برای حمایت از شبه نظامیان تروریست در تمام منطقه اختصاص داده تا کنترل کشورهای همسایه‌اش را به دست بگیرد یا کنترل منطقه از سوی دیگران را سخت کند.

گابریل همچنین هشدار داد که تلاش‌های آمریکا برای پایان دادن به توافق هسته‌ای می‌تواند خطر جنگ را افزایش دهد و بر امنیت ملی تاثیر بگذارد.