درست یک ماه پیش (۱۳ آبان-۴ نوامبر) سعد الحریری در حالی که در ریاض بود اعلام کرد که از سمتش استعفا می کند؛ استعفایی که بسیاری آن را زیر فشار سعودی ها دانستند.

یکپارچگی گروه های مختلف لبنانی در ضرورت روشن شدن وضعیت الحریری و تاکید بر بازگشت وی به لبنان از یک سو و حمایت های بین المللی از موضع لبنانی ها از سوی دیگر سرانجام باعث شد تا سعد الحریری پس از دو هفته از حضورش در عربستان از این کشور خارج شود و پس از مدت کوتاهی اقامت در فرانسه به لبنان بازگردد.

وی پس از بازگشت و در روز استقلال لبنان اعلام کرد که تقدیم استعفایش را به حالت تعلیق درمی آورد؛ همین مساله فرصتی را برای رایزنی های سیاسی در لبنان با هدف غلبه بر اختلاف های سیاسی و همواره کردن مسیر دولت فراهم کرد و لبنان را از بحرانی که می توانست در آن غرق شود نجات داد.

رئیس جمهوری لبنان هفته پیش و قبل از سفر به ایتالیا دیدارهایی را با مقام ها و سران احزاب سیاسی داشت؛ دیدارهایی که به گفته ریاست جمهوری، «مثبت» و «سازنده» بود.

گفته می شود قرار است جمع بندی این گفت و گوها در قالب یک بیانیه که بر سر آن اجماع شکل گرفته، منتشر و به عنوان نقطه شروعی برای آغاز به کار دوباره دولت لبنان شود.

این بیانیه شامل تاکید بر سه مساله محوری است: ۱-تاکید بر اجرای دقیق پیمان طائف (تقسیم بندی قدرت در میان طوایف لبنانی)؛ ۲-تاکید بر پرهیز از مداخله و بی طرفی لبنان در مناقشه ها و جنگ های منطقه ای و ۳-تاکید بر روابط لبنان با کشورهای عربی.

در حالی که پیشتر گفته شده بود که قرار است جلسه جدید کابینه فردا (سه شنبه) برگزار شود اما رسانه های لبنان خبر دادند که هنوز تاریخ مشخصی برای این جلسه تعیین نشده است.

روزنامه «المستقبل» امروز (دوشنبه) از قول «منابع آگاه» گزارش داد که زمان دقیق نشست کابینه هنوز مشخص نشده اما این نشست تا روز پنجشنبه و پیش از عزیمت سعد الحریری به پاریس برای شرکت در نشست «گروه بین المللی حمایت از لبنان» برگزار خواهد شد.

در همین حال روزنامه «البناء» به نقل از «منابعی در ریاست جمهوری لبنان» خبر داد که توافق اخیر بین گروه های لبنانی حاضر در دولت، هنوز به صورت مکتوب در نیامده است و آنچه تاکنون مطرح و بر سر آن توافق شده به صورت شفاهی بوده است.

روزنامه «النهار» نیز خبر داد که چون جلسه پیش روی کابینه، یک جلسه ویژه است نیاز به اعلام زمان آن از ۴۸ ساعت قبل نیست. این روزنامه نوشت که اگر نشست در روز سه شنبه برگزار نشود در روز پنجشنبه و پیش از سفر الحریری به پاریس برگزار خواهد شد.

در همین حال روزنامه «الجمهوریه» نیز از رایزنی های بین المللی و منطقه ای درباره تحولات لبنان خبر داد و نوشت: گرچه گفت و گوها در ظاهر بین گروه های سیاسی حاضر در دولت لبنان در حال انجام است اما در عمل گفت و گوهای اصلی بین تهران، ریاض، پاریس، واشنگتن و قاهره انجام می گیرد.

این روزنامه همچنین نوشت جلسه کابینه لبنان قبل از روز جمعه که نشست گروه بین المللی حمایت از لبنان برگزار می شود، تشکیل خواهد شد تا این نشست به عرصه ای برای بیان حمایت های اقتصادی و دیپلماتیک و مالی از لبنان تبدیل شود.

نشست «گروه بین المللی حمایت از لبنان» متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت، آلمان، ایتالیا، مصر، سازمان ملل و اتحادیه اروپا جمعه این هفته به دعوت فرانسه در پاریس برگزار خواهد شد.

این نشست قرار است در سطح وزیران خارجه برگزار شود. 

برگزاری این نشست در ادامه تحرکات اخیر فرانسه در خصوص تحولات لبنان است. 

پس از آنکه سعد الحریری نخست وزیر لبنان یک ماه پیش در عربستان سعودی از مقامش استعفا کرد و بسیاری از لبنانی ها نیز این استعفا را زیر فشار سعودی ها دانستند، «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری لبنان به دنبال درخواست میشل عون رئیس جمهوری لبنان تلاش هایی را آغاز کرد که به خروج الحریری از عربستان و صرفنظر کردن او از استعفایش انجامید.