ششمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا که ۳ و ۴ بهمن امسال در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار می شود، قرار است به نقش اثرگزار آلاینده های جوی در سلامت شهروندان بپردازد.

دکتر صادق حسنوند عضو کمیته علمی ششمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا در خصوص تحقیقات انجام شده درباره ارتباط بین اپیدمولوژی و آلودگی هوا در دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: بر اساس مطالعات صورت گرفته ۱۰درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می افتد و با توجه به اینکه آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شود، بنده و همکارانم از سال ۸۹ در پژوهشکده دانشگاه علوم پزشکی به بررسی ارتباط بین بیماری های قلبی و سرطان ها با آلودگی هوای تهران در مطالعات اپیدمولوژی پرداخته ایم.

به گفته این عضو هیات علمی پژوهشکده محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی تهران، در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا باعث مرگ ۳۳ هزار نفر شده و بر اساس تحقیقات انجام شده در زمینه کاهش آلاینده ها در هوای آلوده، تنها راهکار مهم برای رفع این مشکل در تمامی کلان شهرهای دنیا، افزایش استانداردها و فرهنگ عمومی مردم برای استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی است.

این استاد دانشگاه گفت: در مطالعات اپیدمولوژی بیشتر از روش پنل استوری یا کوهورت استفاده می شود. اپیدمولوژی تلاشی عمومی، سازمان یافته و هدفمند برای پیشگیری از بیماری ها و ارتقا ی سلامت، بررسی میزان مرگ میر و ابتلا به بیماری ها و عوامل ایجاد آنها مهمترین مباحثی است که در رشته ای به نام اپیدمولوژی مورد تحقیق و بررسی قرار می گیرد.

وی اظهار کرد: برای مثال حدود ۱۰۰ هزار نفر را در شهر تهران که آلوده است و در یکی از شهرهای پاکیزه ایران همچون اردبیل، به مدت ۲۰ سال مورد مطالعه قرار می دهیم و علل مرگ و تعداد مرگ این افراد در طی تحقیق باعث می شود تا مهم ترین دلایل ناشی از آلودگی هوا مشخص شود.

حسنوند گفت: بر اساس مطالعات اپیدمولوژی و ارتباط آن با آلودگی هوا حساس ترین رنج سنی که در معرض بیماری های خطرناک ناشی از آلودگی هوا قرار دارند، افراد بالای ۶۵ سال و زیر ۵ سال بوده و بیماران قلبی عروقی، افراد باردارو افراد چاق نیز از این دسته هستند.

وی ادامه داد: قابل توجه است که در مطالعاتی که درخصوص جنسیت افراد در معرض خطر آلاینده ها انجام شده زنان دارای حساسیت بیشتری بوده و از میان افرادی که فوتی تعداد بیشتری را به خود اختصاص داده اند.