حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی درباره بست نشینی بقایی در حرم عبدالعظیم و کشف مقادیری سکه و طلا در منزل وی گفت: من قبلاً هم گفتم از بیان جزییات یک پرونده معذورم و آنچه نقل قول شده به خودشان مربوط است. ان شاءالله  زمان زیادی نمی‌برد که حکم صادر می شود، بعد از قطعیت حکم در مورد جزییات توضیحات لازم را ارایه  می‌دهم.

وی در پاسخ به سوالی درباره توقیف روزنامه کیهان و عدم برخورد با رسانه‌های ناقض امنیت ملی گفت: تعیین مصداق خلاف امنیت ملی دو گونه است، گاهی انقدر مساله واضح و روشن است که نیاز به مرجع تخصصی ندارد و مدعی‌العموم می‌تواند وارد شود، اما  در غیر این صورت مرجع  تخصصی باید آن را بگوید که در این زمینه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تعیین مصداق کرد که آن اقدام صورت گرفت و در مورد روزنامه دیگر چیزی نگفت، البته  ممکن است بعضی‌ها بگویند اقدام کیهان خلاف امنیت ملی نبوده، اما تعیین مصداق بر اساس نامه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است.

سخنگوی قوه‌ قضاییه درباره مسکن مهر نیز گفت: در ارتباط با زلزله کرمانشاه فقط در مورد بیمارستان اسلام‌آباد غرب پرونده تشکیل شده است و فعلا گزارشی از سازمان بازرسی یا سایر دستگاه‌ها در این زمینه نیامده است.

معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی مبنی براینکه چرا برای رحیم مشایی که اتهام تبلیغ علیه نظام دارد، قرار کفالت صادر شده است ولی برای موارد مشابه با همین اتهام قرارهای سنگین صادر شده است؟ گفت: این موضوع که می‌گویند برای کسان دیگر به اتهام تبلیغ علیه نظام وثیقه چند میلیاردی صادر شده است را  سراغ ندارم و گمان نمی کنم که این طور باشد.

وی افزود: این موضوع که  قرار صادره، کفالت باشد ایرادی ندارد البته نمی‌دانم وجه الکفاله صادره برای مشایی چقدر است و اطلاعی ندارم  که چه اتهامی به آقای مشایی تفهیم شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره تعداد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی و پرونده خاوری و اینکه توصیه نامه مشایی در این پرونده اثبات شده یا خیر گفت: توصیه دوگونه است. یک وقتی توصیه ناحق است که قانون پیش بینی کرده که اگر به ناحق و اعمال نفوذ باشد، قابل تعقیب است اما اگر توصیه به حق باشد، فرق می‌کند. مثلا همسایه یا همکارتان تحت تعقیب قرار گرفته و شما کاملا با او آشنا هستید و شناخت خود را به دستگاه قضا منعکس می کنید. در بین مسئولان هم همین طور است. یک وقتی کسی می‌خواهد اعمال نفوذ کند و توصیه می‌کند، اما گاهی طبق ضوابط و مقررات برای کمک به فردی توصیه می شود. گاهی یک فردی می خواهد نفوذ کند و اگر خودش برود یک میلیارد وام نمی‌تواند بگیرد، اما کسی از جایگاه خود سوء استفاده می کند و توصیه می کند تا به آن فرد وام داده شود و این خلاف است.

محسنی‌اژه‌ای افزود: این موضوع که آقای مشایی نامه نوشته بود، اجمالا در پرونده وجود داشت اما اینکه چطور بوده، از آن اطلاعی ندارم و  تا زمانی که من ناظر پرونده بودم، چیزی درباره سوء‌استفاده آقای مشایی ثابت نشده بود.

معاون اول قوه‌ قضاییه درباره تعداد متهمان پرونده سه هزار میلیاردی نیز گفت: یک زمانی تا ۵۰۰ نفر هم در این پرونده، مورد تحقیق قرار گرفتند و  همه متهم نبودند و برخی مطلع بودند. در ذهنم است که بیش از ۱۸۰ مورد کیفرخواست صادر شد و در یکی از این کیفرخواست‌ها ۳۹ نفر دادگاه رفتند که فقط امیرمنصور محکوم نشد و کسان دیگری هم بودند. در رابطه با بانک ملی و چند بانک دیگر، بعدا کیفرخواست گرفتند و بعدا محکوم شدند. همچنین یک فردی تا مدت‌ها فراری بود و از طریق اینترپل دستگیر شد که کیفرخواست صادر شد و به دادگاه رفت و نمی دانم محاکمه شده است یا خیر؟

وی افزود:  در مورد پرونده خاوری هم که اخیرا دادگاه برگزار شده، نمی دانم حکم صادر شده است یا خیر؛ زیرا محاکمه غیابی بوده است.