علیرضا تابش، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در نشست خبری امروز خود، روند کمک به رفع مشکلات زلزله زدگان استان کرمانشاه را تشریح کرد.

او در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری خبرآنلاین درباره نظارت بر ساخت و سازی که از این به بعد انجام خواهد شد، توضیح داد: در بخش بازسازی و نوسازی خانه های ویران شده، نظارت بر عهده سازمان نظام مهندسی در شهرها و در روستاها بر عهده سازمان نظام فنی روستایی است. ولی بنیاد مسکن هم روی کار این نهادها نظارت می کند. یعنی بنیاد مسکن صفر تا صد نظارت را در اختیار مهندسان قرار نمی دهد، بلکه بر کار تهیه نقشه و نظارت اجرای سازه ها که توسط مهندسان این نهادها، انجام می گیرد، نظارت خواهد کرد.

همچنین تابش درباره ساخت و سازهایی که توسط بنیاد مسکن انجام می گیرد، گفت: ما ساختمانهایی که خودمان می سازیم را خودمان بیمه می کنیم ولی آن بخشهایی که ساخت مردم است، باید توسط خودشان بیمه شود.

اهم بخشهای نشست خبری علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن درباره رفع مشکلات مردم زلزله زده استان کرمانشاه به این قرار است:

- در کوتاهترین زمان ممکن و به طور بی سابقه ای، هیات دولت دو روز پس از برآورد اولیه بنیاد مسکن، مصوبه ای را به تصویب رساند که طی آن، ۷۶۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام برای بازسازی مناطق زلزله زده اختصاص یافت.

-۵۰ درصد از این مبلغ در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته و مابقی نیز به زودی قرار می گیرد و ما از هفته آینده آماده پرداخت مبالغ به آسیب دیدگان زلزله اخیر هستیم.

-۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد آسیب دیده اند که ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد باید بازسازی کامل شوند و ۱۵ هزار واحد نیاز به تعمیرات دارند.

-برای بازسازی خانه های روستایی مبلغ ۲۵ میلیون تومان وام و برای خانه های شهری مبلغ ۳۵ میلیون تومان تسهیلات با ۴ درصد سود درنظر گرفته شده که تضمین این وام با سفته زنجیره ای و پرداخت آن از طریق بانکهای عامل به صورت کاملا سهل و آسان است.

-بانکها موظف به تجهیز شعب خود شدند و بانکهایی که شعبه ندارند در شعبه سیار این وامها را پرداخت می کنند.

-برای تامین لوازم خانگی مسکن های زلزله زدگان وام ۱۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است.

-مبلغ ۲۸۱ میلیارد و ۶۱۶ میلیون تومان نیز به صورت بلاعوض به تصویب هیات دولت رسید تا از طریق بنیاد مسکن در اختیار زلزله زدگان قرار گیرد.

-برای هر یک از ۱۱ هزار واحد تخریب شده روستایی، مبلغ ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده که این مبلغ برای هر یک از ۴۵۰۰ واحد تخریب شده شهری به ۶ میلیون تومان می رسد.

-برای مرمت و تعمیر واحدهای شهری، روستایی و تجاری ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض اختصاص یافت.

-برای کمک به تامین لوازم خانگی هر یک از ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد تخریب شده، ۲ میلیون تومان کمک بلاعوض و برای اسکان موقت روستاییان ۳ میلیون تومان کمک بلاعوض در نظر گرفته شده که این مبلغ در هر یک از ۴۵۰۰ واحد تخریب شده شهری به ۵ میلیون تومان می رسد.

-در سراسر استان، ۲۴ هزار و ۹۳۲ واحد ارزیابی شده که از این میزان ۶۴۰۷ واحد شهری و مابقی روستایی است. همچنین باید ۱۲ هزار و ۵۴۱ واحد از نو احداث شده و بیش از ۱۰ هزار واحد تعمیر شوند.

-پرداخت وام و کمکهای بلاعوض از هفته آینده آغاز می شود و رئیس جمهور دستور داده در صورت افزایش میزان خسارات یا نیاز به کمک بیشتر، مراتب اعلام شده تا تصمیم گیری انجام شود.