اسکای نیوز گزارش داد، عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان در آغاز این نشست ابراز امیدواری کرد که مخالفان بتوانند هیاتی متحد که نماینده تمامی گروه‌های سوری باشد را معرفی کنند تا "نمایندگی مردم سوریه" در مذاکرات آتی ژنو را برعهده بگیرد.

وزیر خارجه عربستان در افتتاحیه نشست مخالفان سوری در ریاض گفت: نشست مخالفان سوری در شرایطی است که توافق بین‌المللی بر لزوم حل سیاسی بحران وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد، بحران سوریه در مرحله‌ای حساس و در سال هفتم خود است. بدون توافق سوری‌ها، تحقق خواسته‌های ملت سوریه براساس بیانیه ژنو یک و قطعنامه ۲۲۵۴ راه حلی برای بحران سوریه نیست. ملت سوریه در هر مکانی به شما چشم امید دوخته‌اند و منتظر نتایج قابل لمس شما برای تحقق آرزوهایشان هستند.

وزیر خارجه عربستان تاکید کرد: شما امروز مقابل مسؤولیتی تاریخی برای رهایی از بحران هستید و ملت سوریه منتظر انتقال به آینده جدید هستند.

وی افزود: عربستان در کنار "ملت سوریه" خواهد بود همانطور که قبلا بوده تا آنها به راه حلی عادلانه برسند.

استفان دی‌میستورا، نماینده سازمان ملل در مذاکرات سوریه نیز که در ابتدای این نشست حضور داشت از مخالفان سوری خواست تا ظرف دو روز برگزاری این نشست به جمع‌بندی کلی برسند و ابراز امیدواری کرد مخالفان بتوانند یک هیات متحد برای مذاکرات ژنو معرفی کنند.

دی‌میستورا تصریح کرد: ظرف چند روز چارچوب روند سیاسی در سوریه تعیین می‌کنیم. جنگ گسترده در سوریه بر کل منطقه تاثیر گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد، باید در وهله اول آینده سوریه روشن شود. باید به راه حلی براساس قطعنامه‌های سازمان ملل رسید. هیات مخالفان باید با تمام گروه‌ها و جناح‌ها به عنوان نماینده ملت سوریه حضور داشته باشند.

هیات پیشین مخالفان سوری که با عنوان "هیات عالی مذاکرات سوریه" تشکیل شده بود و در دوره‌های پیشین مذاکرات ژنو اصلی‌ترین نماینده مخالفان در مذاکرات سوریه محسوب می‌شد، به دلیل انتقادهای گسترده داخلی و خارجی مبنی بر اینکه نتوانسته صدای همه گروه‌های مخالف سوری باشد عملا منحل شده و در روزهای اخیر برخی رهبران آن از جمله ریاض حجاب از سمت خود کناره گیری کرده‌اند.

نشست امروز ریاض که دو روز به طول خواهد انجامید تلاش دارد تا هیات پیشین را در قالبی جدید و با اعضایی جدید معرفی کند تا بتواند رضایت بسیاری از گروه‌های مخالف سوری که معترضند در نشست‌های ژنو به حاشیه رانده شده‌اند، به دست آورد.