به گزارش تسنیم، به نقل از رویترز، در حالی که ایران به دلیل کاهش تولید، صادرات نفت خام و میعانات خود به بازار آسیا را کاهش داده است، واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اکتبر نسبت به ماه پیش از آن ۹.۵ درصد کاهش یافته است.

آمارهای گمرکی که امروز منتشر شده نشان می دهد، کره جنوبی، یکی از مشتریان مهم آسیایی ایران، در ماه اکتبر ۱.۶۵ میلیون تن، معادل روزانه ۳۹۰ هزار و ۶۷۵ بشکه نفت از ایران خریداری کرده است. این رقم ۹.۵ درصد نسبت به ۱.۸۳ میلیون تن ماه سپتامبر کاهش نشان می دهد، اما همچنان حدود ۸۳ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته است.

ایران اصلی ترین تامین کننده میعانات مورد نیاز کره جنوبی است، اما در آمارهای منتشر شده از سوی گمرک کره جنوبی مشخص نیست که چه میزان از این ۱.۶۵ میلیون تن مربوط به میعانات بوده است.

کاهش صادرات نفت ایران به کره جنوبی در حالی رخ می دهد که تهران بعد از لغو تحریم ها در تلاش است تولید نفت خود را افزایش دهد و سهم از دست رفته خود از بازار نفت را پس بگیرد.

اما به گفته سعید خوشرو، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، به دلیل بروز «یک مشکل فنی» در میدان گازی پارس جنوبی که برطرف ساختن آن یک تا دو ماه طول می کشد، تولید و صادرات میعانات ایران کاهش یافته است.

بر اساس آمارهای گمرکی، در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر امسال، صادرات نفت ایران به کره جنوبی با جهشی ۴۶.۵ درصدی به حدود ۱۵.۷ میلیون تن، معادل ۳۷۸ هزار و ۴۴۷ بشکه در روز رسیده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۰.۷۲ میلیون تن بوده است.

کره جنوبی به عنوان پنجمین وارد کننده بزرگ نفت جهان در ماه اکتبر مجموعا ۱۲.۴۴ میلیون تن، معادل ۲.۹۴ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرده که ۷.۴ درصد نسبت به ۱۱.۵۹ میلیون تن مدت مشابه سال گذشته رشد نشان می دهد.