به گزارش ایسنا به نقل از سومریه نیوز، ریاست پارلمان اقلیم کردستان در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشستی به ریاست جعفر ابراهیم، معاون رئیس پارلمان اقلیم با مشارکت روسای فراکسیون‌های سیاسی کرد در پارلمان کردستان و پارلمان فدرال برای بررسی روابط بغداد و اربیل تشکیل شد.

شرکت کنندگان در این نشست بر ضرورت برگزاری مذاکرات میان اقلیم و بغداد جهت حل مشکلات، اتحاد کردستان و حمایت از نمایندگان کرد پارلمان عراق تاکید کرده و افزودند: پارلمان کردستان دولت اقلیم را به انجام گفت‌وگو پیرامون حقوق مطرح شده آن در قانون اساسی و فدرالیسم اقلیم مکلف خواهد کرد.

شرکت کنندگان در این نشست از دولت فدرال خواستند کمیته‌ای برای بررسی جنایات انجام شده در مناطق مورد مناقشه، تلاش برای بازگرداندن آوارگان و پرداخت غرامت به آنها تشکیل دهد.

آنان تاکید کردند: در صورت عدم آمادگی بغداد برای انجام گفت‌وگو عقب‌نشینی کردها از روند سیاسی گزینه بازی خواهد بود.

شرکت کنندگان در این نشست حمایت پارلمان اقلیم را از نمایندگان کرد پارلمان بغداد که با پیگرد قضائی روبرو شده‌اند، ابراز کرده و خواهان بی‌طرفی دادگاه‌ها در امر قضاوت در این باره شدند.

روابط بین بغداد و اربیل پس از برگزاری همه‌پرسی اخیر متشنج شده و حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اقدامات متعددی علیه اقلیم اعمال کرده از جمله اینکه پروازهای بین‌المللی دو فرودگاه اربیل و سلیمانیه را متوقف و از اقلیم خواست تمامی گذرگاه‌های مرزی زمینی را به بغداد تحویل دهد.

همچنین العبادی ۱۶ اکتبر نیروهای امنیتی را برای برقراری امنیت در استان کرکوک و سایر مناطق مورد مناقشه اعزام کرد و توانست امنیت را در این مناطق از جمله دیالی، صلاح‌الدین و نینوا برقرار کند.