به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که افزایش قابل توجه تعداد سکوهای حفاری نفتی در آمریکا که نشان دهنده ادامه رشد تولید در این کشور است، تاثیر مثبت ناشی از احتمال تمدید توافق کاهش تولید را خنثی کرده، قیمت نفت در روز جمعه با اندکی کاهش مواجه بود.

موسسه بیکر هاگز در گزارشی اعلام کرد، شرکت های انرژی آمریکایی در طی هفته اخیر ۹ سکو به تعداد سکوهای حفاری فعال خود اضافه کردند که دومین افزایش در طی ۳ هفته اخیر محسوب می شود. بدین ترتیب تعداد کل سکوهای حفاری نفتی در آمریکا به ۷۳۸ سکو رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با ۴۱ سنت، معادل ۰.۶۴ درصد کاهش به ۶۳ دلار و ۵۲ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم در پایان معاملات دیروز ۴۳ سنت، معادل ۰.۷۵ درصد کاهش داشت و به ۵۶ دلار و ۷۴ سنت رسید.

اوایل این هفته، قیمت نفت برنت به رقم ۶۴ دلار و ۶۵ سنت رسید که بالاترین رقم از ژوئن ۲۰۱۵ تاکنون بود. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت هم در اوایل این هفته به رقم ۵۷ دلار و ۹۲ سنت رسید که بالاترین رقم از جولای ۲۰۱۵ تاکنون بود. قیمت هر دو شاخص نفتی رشد هفتگی بیش از ۲ درصدی را تجربه کرد که پنجمین رشد هفتگی متوالی محسوب می شود.

تجار گفتند، قیمت های بالای هفته های اخیر ناشی از تلاش های اوپک و روسیه برای کاهش شکاف بین عرضه و تقاضا، رشد تقاضا و افزایش تنش های سیاسی بوده است.

همچنین انتظار می رود در نشست بعدی اوپک در ۳۰ نوامبر کشورهای تولید کننده بر سر تمدید توافق کاهش تولید که زمان آن در مارس ۲۰۱۸ منقضی می شود به توافق برسند.

تحلیلگران کومرزبانک در یادداشتی نوشتند: «فعالان بازار انتظار دارند اوپک توافق کاهش تولید را برای بعد از مارس ۲۰۱۸ تمدید کند و میزان ذخایر نفتی کاهش بیشتری را شاهد باشد.»