به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در جریان سفر به عراق و شرکت در گردهمایی بزرگ اربعین، در جمع خبرنگاران ضمن تسلیت اربعین حسینی، هدف از سفر خود را شرکت در مراسم دینی و مذهبی اربعین در کنار عاشقان امام حسین(ع) و نیز عرض ارادت به ساحت مقدس ائمه اطهار (ع) عنوان کرد و گفت: از دیگر دلایل سفرم، تشکر و قدردانی از دولت و ملت عراق به خاطر میزبانی از میلیون‌ها زائر امام حسین(ع) است.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: دولت و مردم عراق میزبانان خوبی هستند و مردم این کشور در مسیر نجف به کربلا تمام دارایی خود را خالصانه در اختیار زائرین قرار می‌دهند.

جهانگیری با اشاره به اینکه از سال گذشته آرامش و امنیت و تعداد شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی افزایش چشمگیری داشته است، اظهار داشت: امسال تعداد ایرانیانی که از مرزهای جمهوری اسلامی وارد عراق شده‌اند بیش از دو میلیون نفر است و این تعداد علاوه بر اتباع خارجی است که از طریق مرزهای ایران به عراق سفر کرده‌اند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه با تلاش‌های دولت، ملت و نیروهای مسلح عراق، امنیت خوبی در عراق برقرار شده و با نابودی گروه‌های تکفیری، دولت عراق حاکمیت کامل دارد.

معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به حضور چشمگیر مردم عراق در پذیرایی از زوار تصریح کرد: مدیریت و رسیدگی به چنین اجتماع بزرگی فراتر از ظرفیت و توان دولت‌هاست و گردهمایی اربعین اتفاقی بی‌سابقه در جهان است که ظرف مدت کوتاهی این تعداد زائر از کشورهای مختلف وارد یک کشور شوند و راهپیمایی چند میلیون نفری آنجا دهند که همه اینها در راستای ارتقای صلح‌طلبی شیعیان به مردم جهان است که ملت ایران منادی اصلی این پیام است.

جهانگیری با اشاره به فعالیت ستاد اربعین در ایران و برنامه‌ریزی یک ساله این ستاد برای برگزاری هرچه بهتر مراسم اربعین خاطرنشان کرد: این ستاد همه ساله با زائران گفت‌وگو می‌کند و ضمن شناسایی نواقص و کمبودها بخصوص در پایانه‌های مرزی کشور، تلاش دارد که ایرادات برطرف و مراسم اربعین هرسال باشکوه تر از سال قبل برگزار شود.