به گزارش ایسنا، به نقل از دیلی میل، رئیس‌جمهور آمریکا در اظهاراتی در خانه ویلیام هاگرتی، سفیر آمریکا در ژاپن به این کشتار گسترده در تگزاس که ۲۶ کشته برجای گذاشت، پرداخت.

ترامپ به خبرنگاران گفت: این اقدام شیطانی در حالی اتفاق افتاد که قربانیان و خانواده‌هایشان در یک پرستشگاه مقدس به سر می‌بردند.

او ادامه داد: نمی‌توان با کلمات رنج و اندوهی که ما همگی احساس می‌کنیم وصف کرد و ما نمی‌توانیم درد کسانی که عزیزانشان را از دست دادند تصور کنیم.

ترامپ خاطر نشان کرد: در دوران‌های تاریک مثل همین دورانی که الان هست آمریکایی‌ها کاری را که در آن بهترین هستند انجام می‌دهند یعنی به سراغ یکدیگر می‌آیند.

ترامپ خطاب به مردم آمریکا گفت: ما در این تجربه اشک و اندوه قدرتمند ایستاده‌ایم.

ترامپ اظهار داشت: با گریگ ابوت، فرماندار تگزاس صحبت کردم و مراتب قدردانی خود را از اولین پاسخگویان به حادثه، اف‌بی‌آی و بسیاری از دستاندرکاران چه در بخش فدرال و چه در دیگر بخش‌ها اعلام می‌کنیم.

وی افزود: همه آمریکا خطاب به خداوند دعا می‌کنند که به زخمی‌ها و خانواده‌های قربانیان کمک کنم. ما هرگز آنها را ترک نخواهیم کرد.

همچنین اعلام شده که پرچم‌های آمریکا در پایگاه‌های نظامی، سفارتخانه‌هاو کنسولگری‌های آمریکا در جهان به حالت نیمه برافراشته درآمد.

واکنش ژاپن

در عین حال نخست وزیر ژاپن نیز این حادثه را تسلیت گفت.

او در نشست دوجانبه با ترامپ اظهار داشت: من می‌خواهم تسلیت صمیمانه خود را و همچنین همدردی خود از بابت ضایعه رخ داده و کسانی که جانشان را از دست دادند و همچنین کسانی که در تیراندازی تگزاس آسیب دیدند،‌ ابراز کنم.

ترامپ اوایل روز یکشنبه بعد از وقوع این کشتار در توئیتی نوشت: خداوند در کنار مردم کلیسای سوترلند اسپرینگز باشد.

اف‌بی‌آی و مقام‌های امنیتی در صحنه حضور دارند و خود من نیز از ژاپن وضعیت را رصد می‌کنم.