به گزارش تسنیم به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، دولت شیلی به هیأت دیپلماتیک خود در لندن ابلاغ کرده که هیچگونه دعوتی را از دولت انگلیس برای شرکت در مراسم های صدسالگی بیانیه شوم بالفور نخواهد پذیرفت.

دولت شیلی بر موضع ثابت خود در محکومیت شهرک سازی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی فلسطین به عنوان اصلی ترین مانع پیش روی صلح تاکید کرد.

این در حالی است که تیسیر خالد عضو کمیته مرکزی فتح دو روز پیش با ادگاردو ریویروس قائم مقام وزیر امور خارجه شیلی در مقر این وزارتخانه در سانتیاگو ـ پایتخت شیلی ـ دیدار کرد و موضع این کشور در قبال مسأله فلسطین و اعلام عدم مشارکت در مراسم های صدسالگی بیانیه شوم و ننگین بالفور را ستود و به نمایندگی از محمود عباس، کمیته مرکزی فتح و دولت فلسطین از این کشور تقدیر و تشکر کرد.

گفتنی است وزیر امور خارجه فلسطین تأکید کرده است از انگلیس به سبب جشن گرفتن صدمین سالگرد بیانیه بالفور در روز دوم ماه نوامبر شکایت خواهد کرد.

لازم به یادآوری است که در بیانیه بالفور -که از حمایت مشترک آرتور بالفور وزیر خارجه وقت انگلیس برخوردار بود- بر حمایت انگلیس از تشکیل یک کشور یهودی در فلسطین حمایت شده است.