به گزارش خانه ملت، سید حسین نقوی حسینی، جزئیات نشست عصر امروز (سه شنبه ۹ آبان ماه) این کمیسیون را تشریح کرد. این جلسه با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و جهت پاسخگویی به سوالات نمایندگان تشکیل شد، گفت: اولین سوال از طرف آقای حاجی دلیگانی مطرح شد مبنی بر این که چرا وزارت خارجه در ردیابی اموال بابک زنجانی در خارج کشور با قوه قضاییه همکاری نمی‌‌کند؟ که این نماینده پس از پاسخ آقای ظریف‌، خواستار بررسی بیشتر شد.

وی با بیان این که سوال نصرالله پژمانفر از وزیر خارجه مطرح نشد، ادامه داد: سوال سوم را کریمی قدوسی از ظریف با این عنوان پرسید که چرا بدون برآورد اطلاعاتی و امنیتی به کشور فرانسه سفر می‌کنید که همزمان با اجلاس منافقین و دشمنان جمهوری اسلامی باشد که در پاریس گردهم آمده‌اند؟ به صدا و سیمای اجازه حضور در جلسه را نمی‌دهند و شما هم در این سفر موضعی اعتراضی نمی‌گیرید؟.

وی با اشاره به این که پس از پاسخ وزیر امور خارجه،‌ نماینده سوال‌کننده قانع نشد، افزود: سوال بعدی نیز از طرف کریمی قدوسی مطرح شد با این موضوع که چگونه و از چه طریقی ۴ نفر دو تابعیتی در تیم کارشناسی و هیات مذاکرات هسته‌ای نفوذ کردند؟ که در این مورد هم عضو کمیسیون امنیت ملی از پاسخ آقای ظریف قانع نشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: آقای ولی الله داداشی نماینده آستارا سوال بعدی را از وزیر امور خارجه پرسید که درباره علت عدم رفتار متقابل با دولت جمهوری آذربایجان از طرف جمهوری اسلامی ایران بود.

نقوی حسینی ادامه داد: نماینده آستارا در مجلس در این باره گفت این شرایط در حالی است که شهروندان آذربایجان بدون ویزا وارد کشور ما می‌شوند، اما شهروندان ما نمی‌توانند بدون ویزا وارد آذربایجان شوند.

وی با اشاره این که داداشی از پاسخ ظریف قانع نشد، گفت: در ادامه نشست کمیسیون، حبیب‌الله دهمرده نماینده زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون و خانم سیده فاطمه حسینی سوال خود از وزیر امور خارجه را تمدید کردند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اظهار داشت: سوال بعدی از طرف آقای مجید ناصری‌نژاد نماینده مردم شادگان مبنی بر علت ضعف عملکرد وزارت خارجه در مورد انتفاضه مردم مظلوم بحرین را مطرح کرد که وزیر خارجه پاسخ داد که ما همیشه از مردم منطقه بحرین حمایت کرده‌ایم و از دولت بحرین خواسته‌ایم که به مطالبات مردم پاسخ مسالمت‌آمیز دهد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که ناصری‌نژاد از پاسخ ظریف در این باره قانع نشد، گفت: در نهایت، سوال آقای نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه از آقای ظریف مطرح شد، مبنی بر اینکه چرا به پرچم اقلیم کردستان عراق ادای احترام کرده است؟.

وی ادامه داد: ظریف پاسخ داد که حضورش در مراسم، تصمیم نظام و به نفع کشور و نظام بوده و تشریفات مورد نظر شما را انجام نداده‌ام؛ قاضی‌پور در واکنش گفت که پس از مشورت با محجوب دیگر نماینده امضا کننده سوال، اعلام خواهد کرد که قانع شده است یا خیر؟

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر خارجه در ابتدای جلسه، شرح کاملی از آخرین وضعیت لغو تحریم‌ها،‌اجرای برجام و نقص عهدهای آمریکایی‌ها ارائه کرد.