به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه وله، در یک سال گذشته روابط سیاسی ترکیه و آلمان به طرز بی‌سابقه‌ای سرد شده است و این مساله بر مناسبات اقتصادی دو کشور سایه انداخته و بیش از همه بر معاملات تسلیحاتی تاثیر گذاشته است.

آرمین پاپرگر، مدیر کارخانه راین‌متال، بزرگترین کنسرن صنایع نظامی آلمان، به خبرگزاری آلمان گفته است که بسیاری از پروژه‌های مشترک با ترکیه راکد مانده و در دو کشور علاقه و عزمی برای پیش بردن آنها دیده نمی‌شود.

مهمترین طرح به تولید ۱۰۰۰ تانک "آلتای" به ارزش ۷ میلیارد یورو مربوط می‌شود که باید توسط صنایع آلمان و ترکیه به طور مشترک ساخته شوند. این توافق قرار است در اوایل ۲۰۱۸ رسمیت یابد، اما در شرایط کنونی سرنوشتی نامعلوم پیدا کرده است.

او تصریح می‌کند که در سطح کنونی روابط دیپلماتیک، کسب مجوز برای صدور سلاح و تجهیزات نظامی به ترکیه بسیار نامحتمل است.

با وجود سردی روابط دیپلماتیک، پاپرگر یادآوری می‌کند که "ترکیه همچنان عضو پیمان ناتو است " و انتظار دارد که روابط بهبود یابد.

پیامدهای کودتای نافرجام

با اعلام "وضعیت فوق‌العاده" در ترکیه و دستگیری هزاران تن، صدای اعتراض به نقض اصول ابتدایی حقوق بشر در ترکیه، در سراسر جهان بالا گرفت. در آلمان نیز بسیاری با معاملات تسلیحاتی با دولت ترکیه مخالفت کردند.

وزارت امور خارجه آلمان از مقررات سختگیرانه‌ای در مورد صدور تسلیحات و تکنولوژی و دانش تسلیحاتی به مناطق بحران‌زده پیروی می‌کند.

این محدودیت‌ها سرنوشت تأسیس یک کارخانه تسلیحاتی در ترکیه را نیز در ابهام فرو برده است. مدیر راین‌متال برپایی کارخانه‌ای برای تولید تانک در ترکیه را به شکل قطعی رد می‌کند.

آنچه احتمال دارد انجام شود جبران تانک‌ها و تجهیزاتی‌ است که ارتش ترکیه در مبارزه با تروریست‌های داعش از دست داده است.

ارتش ترکیه حدود ۱۳۰۰ تانک رزمی در اختیار دارد که حدود ۳۵۰ عدد از آنها از نوع "لئوپارد۲" هستند و حدود ۱۰ عدد از این تانک‌ها در نبرد با داعش و بر اثر ضربه موشک‌های روسی نابود شده‌اند. اما درباره تحویل این ۱۰ تانک نیز هنوز تصمیمی گرفته نشده است.