به گزارش تسنیم به نقل از «السومریه‌نیوز»، دفتر نخست‌وزیر عراق در بیانیه‌ای از تماس تلفنی «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس با «حیدر العبادی» در روز یکشنبه خبر داد.

دفتر نخست‌وزیر عراق تصریح کرد، العبادی و جانسون درباره پیروزی‌های حاصل‌شده علیه تروریسم، استقرار نیروهای مرکزی عراق در استان کرکوک و دیگر مناطق و اوضاع سیاسی و امنیتی این کشور گفت‌وگو کردند.

طبق این بیانیه، العبادی بر سیطره حکومت فدرال بر تمام کشور و مناطق مرزی تأکید کرد و در عین حال متذکر شد که طرف کُردی در اجرای این مسئله کُند عمل می‌کند.

نخست‌وزیر عراق گفت: «دولت عراق بایستی سیطره خود بر گذرگاه‌هایی، که از آنجا نفت صادراتی از ترکیه صادر می‌شود، اعمال نمایند که اگر این مسئله اجرایی نشود سبب تشدید بحران خواهد شد».

وی افزود: «دولت مرکزی خواهان خونریزی و یا وخیم‌شدن اوضاع نیست، بلکه کسانی در دولت اقلیم و رسانه‌های حزبی در اربیل به کشتار نیروهای عراقی تحریک می‌کنند».

حیدر العبادی بر «تمایل حکومت فدرال بر ایجاد راهکارهای مسالمت‌آمیز، که باعث شود همه عراقی‌ها در یک وطن واحد زندگی کنند» تأکید و تصریح کرد: «این امر بدون وجود نیروی عراقی بازدارنده که مانع بدتر شدن اوضاع شود، تحقق نخواهد یافت.».

از سوی دیگر، بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس از العبادی به‌خاطر مدیریت این بحران و تأکید وی بر اجرایی شدن قانون، قدردانی کرد و عنوان داشت که «نیچروان بارزانی» تمایل خود را برای گفت‌وگو در این خصوص ابراز کرده است.