به گزارش ایرنا، غلامعلی حداد عادل با بیان اینکه فرهنگستان زبان و ادب فارسی و معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با هدف کمک به ارتقای جایگاه زبان فارسی، هر سال این جایزه را به نشریات مکتوب و الکترونیکی منتخب اهدا می‌کنند، اظهار داشت: تاکنون برنامه ای برای ارزیابی این کار و به عبارتی بررسی آماری نداشته ایم که متوجه شویم این جایزه تا چه اندازه به رفع ناهنجاری های زبانی کمک کرده است.

او با بیان اینکه نمی توان درباره کمیت و کیفیت اثرات این جایزه سخن گفت، ادامه داد: حداقل تاثیر اعطای این جایزه که اکنون پنجمین دوره آن برگزار می شود، این است که خبرنگاران، سردبیران، مدیران مسئول و نویسندگان مطبوعات متوجه می شوند علاوه بر رعایت همه اموری که لازمه کار رسانه است، پاسداری از زبان فارسی و رعایت قواعد درست نویسی نیز مهم و ضروری است.

حداد عادل اضافه کرد: به نظر می رسد، با استمرار این جایزه، بیان ضوابط و معیارها و برگزیدن نمونه های ممتاز به تدریج فرهنگ مبالات زبان فارسی در فضای مطبوعات نهادینه شود که این نکته ای مثبت است.

او با بیان اینکه برگزیدگان پنجمین جایزه فرهنگستان زبان و ادب فارسی به مطبوعات، دوازدهم آبان‌ ماه در مراسم اختتامیه نمایشگاه مطبوعات معرفی خواهند شد، افزود: جایزه نخست و دوم در نظر گرفته شده برای ۳۰ روزنامه اول سراسری به ترتیب ۲۵ و ۱۵ سکه است، این جوایز برای ۱۰ روزنامۀ استانی اول و همه روزنامه های ورزشی نیز به ترتیب ۲۵ و ۱۰ سکه بهار آزادی خواهد بود و فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این جشنواره، برای ۵ خبرگزاری اول از خبرگزاری ‌­های عمومی به ترتیب ۴۰ و ۲۵ سکه بهار آزادی در نظر گرفته است.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: به ۵ خبرگزاری اول از خبرگزاری‌­های تخصصی نیز به ترتیب ۲۵ و ۱۰ سکه بهار آزادی تعلق می گیرد، جایزه نخست و دوم برای ۳۰ پایگاه اول از پایگاه های خبری به ترتیب ۲۵ و ۱۰ سکه بهار آزادی و برای تمام مجلات با ضریب کیفی بالای ۷۰ درصد از نشریات فرهنگی ـ اجتماعی نیز همین تعداد سکه بهار آزادی در نظر گرفته شده است.

در این جشنواره ادبی به نشریات مروج علم برای عموم نیز ترتیب۲۰ و ۱۰ سکه بهار آزادی تعلق می گیرد.

یست وسومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها روز گذشته(شنبه) با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری در مصلای امام خمینی(ره) تهران بطور رسمی آغاز به کار کرد.