به گزارش ایسنا، متن کامل این پیام بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

دفاع در برابر تهدید و خطر از خصائص انسان و عمری به بلندای تاریخ دارد. انسان به عنوان موجودی هوشمند و برخوردار از نعمت تعقل، برای حصول آسایش، پیشرفت، توسعه و بالندگی هر چه بیشتر همواره در تلاش و تکاپو بوده و در این مسیر به ناچار باید با برنامه ریزی و اتخاذ تدابیر هوشمندانه خود، جامعه و دستاوردهایش را از مخاطرات و تهدیدات مختلف دشمنان که هر روز بر پیچیدگی و گسترش آن اضافه می شود ایمن سازد.

هر چند در گذشته تدابیر و برنامه ریزی های غیرمرتبط با سلاح با اشکال ساده برای مقابله با تهدیدات رواج داشته ولی امروزه در سایه تحولات عظیم فن آورانه و تنوع و پویایی تهدیدات، پدافند غیرعامل به عنوان یکی از مؤثرترین، پایدارترین و کم هزینه ترین روش های دفاعی در مقابل تهدیدات و اقدامات دشمن شناخته شده، ملاک عمل بسیاری از کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

پدافند غیرعامل به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که ۱- موجب افزایش بازدارندگی ۲- کاهش آسیب پذیری ۳-  تداوم فعالیت های ضروری ۴-  ارتقاء پایداری ملی ۵- تسهیل مدیریت بحران در مقابله با تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن می گردد. اندک تامل و تعمق در عناصر ذکر شده، بیانگر آن است که کشور برای نیل به توسعه پایدار و تضمین امنیت ملی خود باید ماموریت پدافند غیرعامل را به بهترین و شایسته ترین نحو اجرا نماید.

علاوه بر آن پدافند غیرعامل به دلیل ماهیت و جهت گیری خاص خود که معطوف به تهدیدات و اقدامات نظامی دشمن است، وحدت آفرین و موجب همبستگی و انسجام بیشتر است.

ایران اسلامی از یک سو به دلیل سابقه فرهنگی، تمدنی و اثرگذاری در عرصه بین الملل و از سوی دیگر قرار گرفتن در منطقه ای پرالتهاب و در محدوده مرزهایی پرتنش که ناشی از جغرافیای طبیعی و سیاسی خاص است و همچنین به خاطر آرمان گرایی و وجه استقلال خواهی خود و اینکه علیرغم میل معاندان و بدخواهان، بحمدالله بر مدار توسعه پایدار در همه ابعاد قرار گرفته است، نیازمند برنامه ریزی منسجم، گسترده و مطلوب در حوزه پدافند غیرعامل می باشد تا کالبد کشور و سرمایه های مادی و انسانی ارزشمند خود را در مقابل تهدیدات مصون نماید.

هشتم آبان، روز پدافند غیرعامل فرصت مغتنمی است تا ضمن مرور اقدامات گذشته با تبیین ابعاد مختلف این راهبرد اساسی، بر اهمیت فرهنگ سازی و نهادینه شدن آن در ذهنیت جامعه تاکید شود و متناسب با مقتضیات روز سیاست گذاری ها و برنامه ریزی منسجم برای مصون سازی کشور، طراحی و به اجرا درآید.

وزارت کشور به عنوان عضو اصلی سیاستگذار در این حوزه تمام تلاش خود را به عمل خواهد آورد تا پدافند غیرعامل هرچه بیشتر به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر به صورت علمی، کارآمد و هماهنگ و منسجم گسترش یابد.

در پایان ضمن تکریم و ارج نهادن به همه تلاش ها و اقدامات صورت گرفته از تلاشگران این عرصه خصوصاً همکارانم در مجموعه وزارت کشور و استانداری ها، همچنین سازمان پدافند غیرعامل و کلیه دستگاههای اجرایی تشکر و قدردانی می نمایم.

توفیق همگان را در سایه توجهات حضرت ولی عصر (عج) از درگاه خداوند قادر متعال مسئلت دارم.                        

عبدالرضا رحمانی فضلی . وزیر کشور