به گزارش تسنیم، به نقل از سی بی اس، در سالگرد حمله به مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت، "مایک پنس" معاون رییس جمهور آمریکا و ژنرال "هربرت مک مستر" مشاور امنیت ملی کاخ سفید با ایراد سخنانی به جمهوری اسلامی ایران حمله کردند.

 

این دو مقام آمریکایی در سی و چهارمین سالگرد حمله به مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت که منجر به مرگ بیش از ۲۸۰ سرباز آمریکایی شد، حملات تندی را متوجه جمهوری اسلامی ایران ساختند.

 

ایالات متحده آمریکا گروه حزب الله لبنان را که مورد حمایت ایران است متهم به انجام بمبگذاری انتحاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در ۲۳ اکتبر ۱۹۸۳ کرده است. اتهامی که نه از سوی جمهوری اسلامی ایران و نه از سوی حزب الله لبنان مورد پذیرش قرار نگرفته، اما دادگاه های آمریکا در سال های گذشته با صدور احکامی دولت ایران را محکوم به پرداخت صدها میلیون دلار غرامت به قربانیان و بازماندگان این حادثه کرده اند.

 

مایک پنس معاون رییس جمهور آمریکا دیروز در سخنانی در سالگرد این حادثه گفت: این رئیس جمهور (ترامپ) بیکار نخواهد نشست درحالی که آیت الله ها در تهران حملات بیشتری مثل حمله هولناکی که امروز سالگرد آن است، طراحی کنند.. تحت ریاست جمهوری ترامپ، تلاش ما برای فلج کردن شبکه تروریستی حزب الله و مجازات رهبران آن دوچندان شده است."

 

پنس با اشاره به نقش دو تن از رهبران ارشد حماس در بمبگذاری در مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت گفت: " همانطور که همه می دانیم، این گروه تروریستی دست نشانده بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان است."

 

او با اشاره به اعلام استراتژی جدید ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران و عم تایید پایبندی ایران به برجام از سوی ترامپ، افزود: " ترامپ به ایران هشدار داده که دیگر فعالیت های بی ثبات کننده یا حمایت آن کشور از تروریسم در سراسر منطقه و جهان را تحمل نخواهد کرد."

 

پنس مدعی شد: رهبران مذهبی حاکم بر ایران به حمله ۳۴ سال پیش بیروت کمک کرده و یاری رساندند. آنها حتی حالا هم  مهاجمان را ستایش می کنند و آنها را شهید می دانند."

 

او در ادامه ادعاهای خود گفت: "بدتر اینکه حکومت ایران همچنان به ارسال پول و سلاح به دست بوسان تروریست خود ادامه می دهد که با هدف خونریزی و ایجاد هرج و مرج در جهان است."

 

در همین رابطه ژنرال هربرت مک مستر مشاور امنیت ملی ترامپ در کاخ سفید نیز در اظهاراتی مدعی شد: کشتار جمعی تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت به درخواست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت گرفت.

 

او این حمله را مرگبارترین حمله به آمریکا از زمان حمله ژاپن به بندر پرل هاربر در زمان جنگ دوم جهانی دانست و افزود: (این حمله) چه به درخواست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یا القاعده و داعش – باشد- ، همه این گروه ها دشمنان انسانیت و همه کشورهای طالب صلح هستند."