به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه، دلفین لورنزانا وزیر دفاع فیلیپین امروز دوشنبه در حاشیه یک نشست امنیتی در شهر کلارک واقع در شمال این کشور، پایان جنگ ۵ ماهه با طرفداران داعش در جنوب فیلیپین را اعلام کرده است. در جریان این درگیری های خونین بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته شده اند.

وی در این باره تاکید کرد: اکنون اعلام می کنیم که کلیه عملیات های نظامی در شهر مراوی پایان یافته است. هیچ تروریست و شبه نظامی دیگری در این شهر حضور ندارد. گروه آخر شبه نظامیان و تروریست ها در یک ساختمان گرفتار شده بودند که با نابودی آنها عملیات نظامی در شهر مراوی پایان یافته است. همه گروگان ها نیز آزاد شده اند.

صدها تروریست که اتحاد خود را با گروه داعش اعلام کرده بودند، از ۲۳ ماه می کنترل بخش هایی از شهر مراوی را در اختیار گرفته بودند و از غیرنظامیان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می کردند.

رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین و تحلیلگرات امنیتی بر این باور بودند که تروریست ها قصد ایجاد یک خلافت و حکومت را در شهر مراوی دارند.

این عملیات نظامی منجر به مرگ بیش از ۱۰۰۰ نفر و بی خانمان شدن ۴۰۰ هزار نفر دیگر شده است. بخش های وسیعی از شهر مراوی نیز تخریب شده است. سرکرده تروریست ها نیز در درگیری با نیروهای امنیتی و ارتش فیلیپین به هلاکت رسیده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز دوشنبه از پیروزی ارتش فیلیپین در شهر مراوی استقبال کرد و گفت: یکی از نخستین اقداماتی که قصد دارم پس از رسیدن به فیلیپین انجام دهم، تبریک گفتن به ارتش این کشور به خاطر آزادسازی شهر مراوی از تروریست ها است.

البته روابط مانیل و واشنگتن از زمان به قدرت رسیدن دوترته به شدت متنشج شده و تلاش وی برای برقراری روابط نزدیک تر با روسیه و چین با نگرانی آمریکا روبرو شده است.

وزرای دفاع استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی و روسیه قرار است به همراه وزرای دفاع فیلیپین و آمریکا در نشست امنیتی آسه آن در شهر کلارک شرکت کنند.