به گزارش نامه نیوز، حسن روحانی رئیس جمهور هفته گذشته بعد از مدت ها با اعضای جامعه روحانیت مبارز دیدار و گفت وگو کرد. درست همان وقتی که برخی از تحلیل گران مسایل سیاسی از تغییر رویکرد او سخن گفته و معتقدند که در دولت دوم ، از جریان سیاسی اصلاح طلب فاصله گرفته است. 

 

این درحالیست که روحانی سالهاست در جلسات معمول جامعه روحانیت مبارز شرکت نکرده است اما میزبانی از اعضای این جامعه گمانه بازگشت او به خاستگاه سیاسی اش را تقویت کرد. روحانی که در دیدار سال ۹۳ با اعضای جامعه روحانیت مبارزه وعده بازگشت به جلسات را داده و عمل نکرده بود، یک بار دیگر به ریش سفیدان جامعه قول داده که در صورت امکان در جلسات حاضر شود. 

 

حال باید دید که آقای رئیس جمهور به این وعده وفا کرده و روابط خود با جامعه روحانیت را ترمیم می کند یا خیر؟ البته حجت الاسلام محمدتقی رهبر عضو جامعه روحانیت مبارز معتقد است که اصلا شکاف یا اختلافی در کار نبوده که حالا بخواهد ترمیم شود. 

 

او در گفت وگو با «نامه نیوز» گفت: « جامعه روحانیت مبارز اعضایی دارد که برخی از آن ها در جلسات شرکت می کنند و برخی نیز شرکت نمی کنند. مثلا آقای ناطق نوری عضو جامعه روحانیت مبارز است و در جلسات شرکت نمی کند. آقای روحانی نیز رییس جمهور است و مشغله بسیای دارد لذا عدم شرکت در جلسات جامعه روحانیت مبارزه را نباید به معنی شکاف یا فاصله گرفتن او از جامعه دانست».

 

وی در واکنش به اینکه عدم حمایت جامعه روحانیت مبارز در انتخابات ریاست جمهوری یکی از مصادیق فاصله گرفتن روحانی از جامعه روحانیت است، گفت: « اصولگرایان ، جمنا و جامعه روحانیت مبارز که پدر روحانی آن ها است در انتخابات اخیر در حمایت از آقای رئیسی به توافق رسیدند. شاهد بودیم که او نیز رای شانزده میلیونی گرفت و حالا باید دید که بعدا چه می شود. به هرحال اکنون انتخابات تمام شده و آقای روحانی رئیس جمهور ملت است لذا جا دارد که ارتباطات با رو بیشتر باشد».

 

حجت الاسلام رهبر در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه « معنی دیدار  اخیر جامعه روحانیت مبارز با روحانی، در شرایطی انجام شد که برخی تحلیل گران معتقد هستند روحانی در دولت دوم خود به جریان راست تمایل بیشتری دارد؛ چیست؟ گفت: « ما نمی خواهیم روحانی را به خودمان بچسبانیم. او می گوید که فراجناحی است. البته فکر نمی کنم که روحانی مایل باشد از اصولگرایان فاصله بگیرد. یک جرایان سیاسی دیگر سعی می کند خود را به او بچسباند و اینطور القا می شد که روحانی برخاسته از حمایت اصلاح طلبان است. درحالی که به هرحال اصولگرایان نیز در انتخابات نقش داشتند. روحانی عضو جامعه روحانیت مبارز بوده است. من از قصد و نیت آقای روحانی خبر ندارم و در مورد آن صحبت نمی کنم اما برداشت می شد که او به جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین آنطور که باید توجه ندارد».

 

عضو جامعه روحانیت مبارز در مورد احتمال ادامه دیدارهای روحانی با اعضا این جامعه و شرکت در جلسات، با تاکید بر اینکه « جا دارد آقای رئیس جمهور علی رغم مشغله کاری گسترده هر شش ماه یا حداقل سالی یک بار در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت کنند» گفت: « خوب است که هر از گاهی به جلسات بیایند و از دوستان قدیمی فاصله نگیرند. مثلا من آقای روحانی را از وقتی که در سمنان منبر می رفتم و روحانی طلبه حوزه بود میشناسم. پیش از انتخابات نیز در اصفهان به منزل ما آمده بود. با آقایان دیگر نیز از قدیم دوست و آشنا هستیم . جامعه در ماه چهار جلسه دارد؛ جا دارد آقای روحانی نیز اگرچه اکنون رئیس جمهور است اما از دوستان قدیمی فاصله نگیرد و در برخی از جلسات شرکت کند و دغدغه ها را بشنود. این امر حتما به نفع خودشان نیز هست و به پیشرفت امور کمک می کند».

 

وی افزود: « جامعه روحانیت مبارز با مردم و جامعه ارتباط نزدیک دارد. جامعه مدرسین نیز همین طور است. اعضای این جامعه با توجه به اینکه در جریان مسایل مردم و جامعه هستند، می توانند همراهی دلسوز باشند. این به نفع مردم، جامعه روحانیت و خود آقای روحانی است».

 

وی همچنین گفت: « پیشنهاد من به آقای رییس جمهور این است که خودشان داوطلبانه در جلسات شرکت کنند و از اعضای جامعه بپرسند که چه انتظاری از  من دارید؟»

 

وی در پاسخ به این که مطالبات جامعه روحانیت از رئیس جمهور چیست، گفت: « ما انتظار داریم که به یک جناح سیاسی خاص نچسبد. او باید به مسایل ملی و آنچه رهبری در جلسه تنفیذ تاکید کردند، توجه کند. مطالبات جامعه روحانیت همان مطالبات مردم و مقام معظم رهبری است. من در جلسه اخیر شرکت نداشتم اما قرار بود همان نکاتی که مقام معظم رهبری در جلسه تنفیذ و در دیدار با اعضای هیات دولت مطرح کرده بودند را مورد اشاره قرار دهیم. نکاتی از جمله پایبندی به اصول انقلاب، ادامه راه امام، ایستادگی در برابر زیاده خواهی دشمنان، توجه به محرومین و ... ».

 

عضو جامعه روحانیت مبارز همچنین گفت: « قرار نبود این دیدار رسانه ای شود. بنا بود کمیته سیاسی جامعه روحانیت مبارز بی  سر و صدا و حتی محرمانه با رئیس جمهور دیدار کرده و مطالبات و انتظارات خود را بیان کنند».