به گزارش ایلنا به نقل از الیوم السابع،‌«ملک سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی امروز –یکشنبه- از «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که برای دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های ریاض صبح امروز وارد ریاض شده است، استقبال کرد.

تیلرسون در تور منطقه‌ای خود که از عربستان سعودی آغاز شده است و شش روز به طول می انجامد قرار است از کشورهای قطر، پاکستان،‌ هند و سوئیس نیز دیدن کند.

بر همین اساس قرار است وزیر خارجه آمریکا امروز –یکشنبه- در افتتاحیه  شورای هماهنگی سعودی-عراقی شرکت کند. این شورا با هدف بهبود روابط عربستان سعودی و عراق,امروز آغاز به کار خواهد کرد.

تیلرسون پس از ورود به ریاض مورد استقبال هیئت دیپلماتیک واشنگتن در عربستان قرار گرفت.

بر همین اساس آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی این سفر پرداخت و نوشت: چند مقام آمریکایی که خواسته‌اند نام‌شان فاش نشود، اعلام کرده‌اند که رکس تیلرسون در سفر خود به ریاض، قرار است برای ایجاد ائتلافی جدید میان بغداد و ریاض قدم بردارد. هدف از ایجاد این ائتلاف «بستن درهای جهان عرب به روی ایران» و «مقابله با نفوذ فزاینده ایران» در منطقه عنوان شده است.

در این میان به نظر می‌رسد که مهم‌ترین هدف از این سفر، یافتن راهی برای نزدیک‌تر کردن عراق به عربستان سعودی است تا با این کار، به‌زعم واشنگتن، بغداد از تهران دور شود.