به گزارش ایسنا قاسم الاعرجی، وزیر کشور عراق در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره عنوان داشت: به دنبال ورود نیروهای عراقی و نیروهای حشد شعبی به کرکوک درگیری‌هایی در این منطقه رخ داد. وزارت کشور موارد به وقوع پیوسته را ثبت کرده و با هر کسی که به شهروندان عراقی و اموال عمومی آسیب رسانده باشد برخورد خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: دولت فدرال مسئول سلامت تمام شهروندان عراقی در هر کجای کشور که هستند به شمار می‌آید. حیدرالعبادی نخست وزیر عراق بر ضرورت کنترل دولت بر گذرگاه‌های مرزی، فرودگاه‌ها و مناطق نفتی تأکید کرده است.

الاعرجی گفت:‌ بغداد در شرایط دشمنی و خصمانه با اربیل به سر نمی‌برد و دو طرف قصد و نیتی برای درگیری ندارند و گفت‌وگوها با رهبران کرد همچنان ادامه دارد. همگان نیز دارای تدبیر و منطق بوده تا برای تحقق و ثبات شرایط امنیتی در کشور تلاش کنند.

وی در ادامه افزود: اینکه دولت فدرال بخواهد حاکمیت خود را بر تمام خاک عراق بگستراند یک مسئله عادی و قانونی است. اختلافات موجود با اقلیم کردستان عراق می‌تواند با انجام گفت‌وگو حل شود به ویژه آنکه کردها در سال ۲۰۰۵ به نفع نظام فدرالی در کشور رأی دادند، بنابراین جدایی از عراق در تضاد با قانون اساسی است.

وی در خصوص ورود نیرو به کرکوک و گمانه‌زنی‌ها در خصوص حمایت ترکیه و ایران از مقامات عراقی عنوان داشت: تصمیم اتخاذ شده مبنی بر ورود به کرکوک یک تصمیم داخلی صرف است و بغداد از هر کسی که از تمامیت ارضی ما دفاع کند قدردانی می‌کند.