حجت‌الاسلام علی اکبر ناطق نوری در گفت‌و‌گو با جماران، افزود: ترامپ در مورد ایران و موضوع برجام تصور می‌کرد امکان به وجود آوردن اجماع علیه ایران را دارد که این هم منجر به شکست و باعث شکاف در جامعه امریکا شد.

 

ناطق نوری در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی پاسخ ایران به این سخنان تصریح کرد: سیاست مسئولان کشور در مواجهه با این موضع گیری‌ها بسیار هوشمندانه و آمیخته با شکیبایی و اقتدار بود و امیدواریم این تدبیرها برای اجرای برجام ادامه یابد. البته باید مراقبت کرد که در ادامه مسیر، بهانه‌ای هم به‌دست دشمن داده نشود.

از طرفی ضرورت دیپلماسی عمومی و روشنگری افکار عمومی جهان و حتی در جامعه امریکا، بار دیگر به اثبات رسید و در کل باید هر چه بیشتر روی منزوی کردن جریان ترامپ و این دیدگاه‌های افراطی و بی‌منطق، سرمایه‌گذاری کرد.

ناطق نوری افزود: مایلم در اینجا نقدی هم بر مواضع کسانی داشته باشم که در داخل کشور ناخواسته و در قالب دلسوزی، هم صدا و هم جبهه با ترامپ شدند که باید در تحلیل‌ها و نگاه خودشان نسبت به تحولات بازنگری کنند. لازم است به تدابیر رهبر معظم انقلاب که الحق مدیریت فاخری در هدایت این موضوع به نمایش گذاشته‌اند، اهتمام بیشتری شود. از درس‌های دیگر این ماجرا آن است که استوار ماندن در دفاع از منافع ملی، الزاماً با محترمانه رفتار کردن در صحنه جهانی و با زبان بین‌المللی سخن گفتن در تضاد نیست.

موضوع مهم دیگری که در این ایام قابل تأمل بود، وحدت کلی مردم و نمایش قدرتی بود که در این ایام پیام روشن خودش را به جهان رسانید و آن اینکه ما در اصول منافع ملی؛ گرایش حزبی و جبهه سیاسی نمی‌شناسیم و همه به تعبیر حضرت امام(ره) ید واحده هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: وحدت ملی و حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بحق یکی از عوامل مهم حفظ امنیت و ثبات در کشور و منطقه بوده و براساس قانون اساسی وظیفه دفاع از تمامیت ارضی کشور را در کنار سایر نیروهای مسلح دارا است، وظیفه همگانی است؛ آن هم در شرایطی که منطقه خاورمیانه و برخی از ملت‌های مظلوم آن گرفتار نقشه‌های شوم و ناصواب استکبار و ایادی آن در منطقه است.