به گزارش ایلنا، هشتاد و پنجمین دربی پایتخت روز چهارم آبان ساعت ۱۶:۴۰ دقیقه برگزار می شود. دیداری که مانند همیشه حساسیت های خاص خودش را دارد. همانقدر که نتیجه این دیدار برای دو تیم و هوادارانشان بسیار حیاتی است و کل فصل را تحت تاثیر خود قرار می دهد. به همین خاطر انتخاب داور این دیدار هم همیشه بحث برانگیز بوده است.

محسن ترکی، مسعود مرادی، علیرضا فغانی، سعید مظفری زاده از معروف ترین داوران ایرانی در چند سال اخیر بوده اند که قضاوت این بازی حساس را به عهده داشته اند. حالا باز هم بر سر انتخاب داور این دیدار بحث و جدل فراوانی وجود دارد و از الان گمانه زنی هایی صورت گرفته است. با این حال می توان گفت داوری دربی 85 از الان مشخص شده است.

داورانی چون پیام حیدری و حسین زرگر که جزو داوران نامدار فوتبال ایران هستند در هفته دهم برای دیدارهای دیگری انتخاب شده اند پس آنها خود به خود نامشان از لیست خارج می شود. در کنار این نفراتی چون حمید حاج ملک، احمد صالحی، بیژن حیدری، علیرضا فغانی و تورج حق وردی باقی می مانند که شانس قضاوت در دربی را دارند.

علیرضا فغانی که بدون شک بهترین داور ایران، آسیا و حتی جهان هم هست در اندونزی به سر می برد و اصلا در روز دربی در ایران نیست که بخواهد این مسابقه را قضاوت کند. گزینه ای چون حمید حاج ملک هم به علت تجربه کم بعید است قاضی این دیدار حیاتی باشد. احمد صالحی هم در یکی دو سال گذشته به شدت حاشیه های زیادی علی الخصوص در بازی های استقلال داشته و انتخاب او اصلا منطقی به نظر نمی رسد. با این تفاسیر تورج حق وردی و بیژن حیدری گزینه های نهایی به حساب می آیند. با توجه به عملکرد خوب بیژن حیدری در این فصل و همچنین توجه کردن به این نکته که حق وردی سابقه قضاوت در دربی را دارد؛ می توان به این نتیجه رسید که حیدری صاحب سوت دربی خواهد بود. باید به این نکته هم توجه کرد که بیژن حیدری در هفته نهم هم قضاوتی نداشته است و به رسم اکثر اوقات داور دربی در هفته قبل از شهرآورد سوت نمی زند.

اما عملکرد بیژن حیدری در این فصل چگونه بوده است. این داور 37 ساله و تیرماهی که چند سالی است دکترای خود را در رشته ارتوپد اخذ کرده نمایش نسبتا فوق العاده ای در لیگ هفدهم از خود بر جای گذاشته است.

او تا به اینجا و تا پایان هفته نهم 4 مسابقه را قضاوت کرده است. دیدار دو تیم پدیده و سپاهان در هفته دوم که تیم مشهدی با 4 گل برد. نبرد استقلال و تراکتورسازی در هفته سوم که منجر به یکی از دو برد استقلال در این فصل شد. مسابقه تراکتور و نفت در هفته چهارم که با نتیجه 2-1 به سود تبریزی به اتمام رسید و در نهایت بازی پارس جنوبی جم و پدیده در هفته هشتم که 1-1 شد.

حیدری در این 4 بازی 18 بار از کارت زرد خود استفاده کرد و میانگین 5/4 کارت در هر بازی را به ثبت رساند که نسبتا آمار زیادی است. با این حال او فقط یک بار در هفته هشتم و در دقیقه 77 حامد نورمحمدی از پارس جنوبی را اخراج کرد. حیدری یک بار هم در هفته چهارم برای تراکتور پنالتی گرفت.

این داور 37 ساله تا به اینجا برای تیم های تراکتور و پدیده دو قضاوت داشته و تیم های استقلال، سپاهان، پارس جنوبی و نفت تهران با یک بازی در رده های بعدی قرار دارند. نکته جالب درباره این داور که باید به آن اشاره کرد آن است که حیدری هر وقت در این فصل قضاوت کرده تیم میزبان نباخته و در بدترین شرایط به تساوی رضایت داده است. در بازی پیش رو هم پرسپولیس میزبان استقلال خواهد بود.