به گزارش میزان، علی لاریجانی امروز در حاشیه اجلاس اتحادیه بین المجالس با رئیس پارلمان سوریه دیدار کرد و گفت: سوریه روزهای بهتری را در پیش دارد، شرایط بحرانی با ایستادگی هادر حال طی شدن است.

لاریجانی افزود: روند بازسازی سوریه پیچیدگی‌هایی دارد؛ اما رو به جلو است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به روزهای ابتدایی شروع بحران سوریه اشاره کرد و  بیان داشت: در آن روزها کسی باور نمی‌کرد سوریه بتواند مقاومت کند؛ اما ما با شناختی که از سوریه داشتیم بر این راه ایمان داشتیم.

وی ادامه داد: سوریه ایستادگی کرد و هزینه‌های بسیاری داد؛ ولی سرمایه خوبی هم به دست آورده است. اکنون یک بحران 5 ساله را پشت سر گذاشته اید و آینده سوریه امیدوار کننده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید به تثبیت صلح در سوریه اندیشید و به فکر عادی سازی روابط دیپلماتیک با دنیا باشید.

لاریجانی اضافه کرد: روابط سوریه به سمتی حرکت می کند که امروز به یقین می توان گفت که باید به بازسازی سوریه فکر کنیم، این روند پیچیدگی هایی دارد؛ اما روند رو به جلو است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بحران سوریه رو به پایان است، اما بحران منطقه ادامه دارد و باید فکر مبارزه دائم با تروریسم بود.

لاریجانی به نقش اسرائیل و سعودی ها در بحران آفرینی در منطقه اشاره و آن را محکوم کرد.

انقلاب اسلامی راه را به همه نشان داد و سوریه قدم در همین راه برمی دارد

به گزارش خانه ملت در این دیدار «حموده صباغ» رئیس پارلمان سوریه نیز با قدردانی از حمایت ها و تلاش ایران در سوریه گفت: حمایت های ایران را از مقاومت سوریه هرگز فراموش نخواهیم کرد،امیدواریم این حمایت ها ادامه داشته باشد.

وی گفت:ایران و سوریه برای اهداف مشخص و مقدس در سوریه مبارزه می کنند،جان فشانی های ایرانی ها در خاک سوریه در کنار سوری ها برای هدف مقدس مبارزه با تروریسم است. دشمنان ما و شما در سوریه همان دشمنان آزادی هستند اما آن ها نمی توانند برما غلبه کنند.

رئیس پارلمان سوریه گفت: پایه های ارتباط و نزدیکی دو کشور را رهبر کبیر ایران خمینی عزیز(ره) و حافظ اسد پایه گذاری کردند.

حضور موثر و نقش آفرین ایران و روسیه را با صدایی رسا اعلام می‌کنیم

وی از مواضع رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی‌اش در اجلاس اتحادیه بین المجالس تشکر کرد و گفت: اظهارات کسی که اسم او را ترامپ می‌گذارند درباره ایران به شدت محکوم می‌کنم و این ادبیات از آمریکا که استکبار است بعید نبوده و نیست.

وی تاکید کرد: آمریکا رفتار دوگانه ندارد بلکه فقط و فقط منافع اسرائیل را دنبال می‌کند و می‌خواهد آن را به عنوان خاری در منطقه نگه دارد؛ اما انقلاب اسلامی راه را به همه نشان داد و سوریه قدم در همین راه برمی دارد.

رئیس پارلمان سوریه ادامه داد: سوریه امروز وضعیت بهتری نسبت به سال های گذشته دارد و این به خاطر ایستادگی ایران در کنار سوریه است.

وی گفت: ایران برادر ما است و روسیه دوست ما؛ قدردان حمایت‌ها و حضور موثر و نقش آفرین شما در سوریه هستیم و این چیز پنهانی نیست بلکه آن را با صدایی رسا اعلام می‌کنیم.