به گزارش تسنیم، حامد مظاهریان با بیان اینکه کاهش حجم معاملات یک ماه نسبت به ماه قبل از آن نشانه بازگشت به دوره رکود نیست، اظهار کرد: در شهریور ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان ­های مسکونی در شهر تهران بالغ به ۱۵ هزار و ۵۰۰ واحد رسید که نسبت به مرداد ماه معادل ۱۳/۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اگر چه حجم معاملات در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه کاهش داشته اما نکته مهم آن است که معیار اصلی برای تعیین وضعیت بازار مسکن مقایسه نقطه به نقطه حجم معاملات است. به این معنا که برای دست یافتن به این موضوع که آیا بازار مسکن در مسیر رونق به سر می برد یا رکود باید به جای مقایسه ماهانه، حجم معاملات واحدهای مسکونی در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور ماه سال گذشته سنجیده شود.

وی با اشاره به مقایسه نقطه به نقطه معاملات شهریور افزود:: این مقایسه نشان می دهد حجم آپارتمان­ های مسکونی معامله شده در پایتخت معادل ۹.۲ درصد در ماه پایانی فصل تابستان نسبت به شهریور ماه سال گذشته رشد داشته است.

وی با بیان این که در حوزه قیمتی نیز پیش ­بینی رشد ملایم قیمت ­ها در محدوده نرخ تورم عمومی کشور می ­شود، افزود: به این ترتیب رشد ملایم قیمت­ ها بدون جهش، امکان فعالیت های سفته­ بازانه از بازار رخت می­ بندد و خریداران واقعی فرصت پیدا می کنند با استفاده از اهرم تسهیلاتی، قدرت خرید خود را افزایش و به راحتی در بازار مسکن حضور پیدا کنند.