این عضو مجلس خبرگان که بیانیه‌اش را در وبلاگش در خبرآنلاین منتشر کرده است، با بیان اینکه قصه سیاسی دنیا پر از غصه است؛ افزود: اینک غصه من برای ایالات متحده آمریکاست. آمریکا قاره ای حاصل خیز و ثروتمند است که دارای مردم بیچاره بومی (سرخ پوستان و مهاجر سیاه پوست) می باشد که مردی خشن و بی سیاست را اشتباهاً به عنوان رئیس جمهور به آنها تحمیل کرده اند.

به نوشته وی، ایشان{ترامپ} زیبنده و لایق باغ وحش آن ایالات می باشد. توصیه من به عقلاء، خردمندان و فرهیختگان آن ایالات از جمله اساتید و دانشجویان این است که هرچه زودتر تا دیر نشده ایشان را در پست اداره باغ وحش آن ایالات منصوب کرده و مدال شیر، پلنگ و ببر داری را به گردن ایشان بیاویزند.

بطحایی در بخش دیگر این بیانیه اضافه کرد: من از ملت مظلوم و محروم آمریکا عذرخواهی می‌کنم که آنجا نبودم تا به عنوان حامی و طرفدار حقوق بشر و حیوانات، جلوی این جابجایی را بگیرم. به امید اقدام مجدّانه آن سرزمین گرفتار؛ علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد.

او در بخش پایانی بیانیه مذکور هم توصیه ای به رئیس جمهور آمریکا کرد و نوشت: آقای ترامپ مثل اینکه نتیجه آقای هیتلر است که اعلان جنگ به روسیه، کره شمالی، کوبا، ونزوئلا و ایران را کرد و فکر نمی کند که هیتلر هیچ خیری از به آتش کشیدن دنیا ندید جز خودکشی و ننگ ابدیّت و نفرین بازماندگان کشته شدگان در جنگ جهانی دوم! لیکن با این فرق که اگر ترامپ کوته فکر، دست به چنین اقدام جنون آمیزی بزند، با انبوه آتش این کشورها مواجه خواهد شد و دودش به چشم ملت تحت ستم کاخ سفید خواهد رفت و کاخ سفید هم برای همیشه سیاه خواهد شد.