«یحیی الهی» در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هم ما و هم طرف عراقی با جدیت به‌دنبال این هستیم در اربعین امسال تسهیلات بهتری به زائران اربعین ارائه شود.

وی افزود: مأموریت امسال مرزبانی استان ایلام علاوه بر تسهیل و روان‌سازی تردد زوار کربلای معلی، ممانعت از خروج غیرمجاز افراد از مرز گمرکی مهران است.

الهی  خاطرنشان کرد: مرزبانی یکی از صدها دستگاه خدمات‌رسان و تسهیل‌کننده تردد زائران است که مأموریتی در این خصوص دارد، اما مأموریت مرزبانی خیلی بیشتر و سنگین‌تر است، در طی امسال با همتایانمان در کشور مقابل در سطوح مختلف کشوری، استانی و منطقه‌ای ملاقات مرزی و نشست دیپلماتیک برگزار کردیم، همه موانع و معایب پیش‌بینی‌شده و موردبحث و تبادل‌نظر قرارگرفته است.

وی با اشاره به این‌که ناپایداری امنیتی که در آن‌سوی مرزها وجود دارد، گفت: وضعیت داعش در کشور عراق در حال ریشه‌کنی است اما وضعیت امنیتی پایداری در عراق وجود ندارد و این برای ما یک تهدید امنیتی است که مرزبانان ما با همکاری سایر دستگاه‌ها همه تهدیدات را رصد کرده و با هوشیاری تمام از مرزهایمان مراقبت می‌کنیم.

الهی یادآور شد: ظرفیت و زیرساخت مهران به‌رغم این‌که در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه است اما بسیار کم هست و پاسخ‌گویی جمعیت زائران که هر سال رو به افزایش است، نیست، از این‌رو بر اساس تدبیر ملی قرار است مرز خسروی بازگشایی شود و اگر این کار صورت بگیرد کمکی است به مرز مهران، با توجه به ناامنی و تهدیداتی که در آن‌سوی مرز هست ممکن است مرز خسروی به‌صورت پاره وقت فعال باشد، فعال بودن یا نبودن این مرز تدبیر ملی است و ما تسهیل‌کننده و امنیت‌ساز آن هستیم.