به گزارش ایسنا دکتر ذوالفقار یزدان‌مهر امروز، 19 مهرماه در بیست و ششمین نشست رؤسای پارک‌های علم و فناوری سراسر کشور در محل سالن شهدای جهاد علمی وزارت علوم، با بیان اینکه ۲۱ نوع تسهیلات به دانشجویان اعطا می‌شود، افزود: رشد تسهیلات اعطایی افزایش داشته است، به گونه‌ای که رشد این تسهیلات از ۲۱ تا ۵۰۰ درصد بوده است.

 

وی با بیان این‌که حمایت ویژه از دانشجویان دکترا داریم، اظهار کرد: بر این اساس ۷۰۰ هزار تومان در قالب تسهیلات به دانشجویان دوره دکترا اختصاص می‌یابد، ضمن آنکه به پایان‌نامه‌های دانشجویان دکترا نیز وام ضروری پرداخت می‌شود که از ابتدای سال جاری تا کنون ۲۱ مییلیارد تومان پرداخت شده است.

 

وی از تدوین سند راهبردی و کاربردی در این صندوق خبر داد و اظهار کرد: این سند در خصوص ارائه تسهیلات به دانشجویان و بخش دیگر مربوط به سرمایه این صندوق متناسب با ماموریت‌های آموزش عالی است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان با تاکید بر اینکه مشارکت با شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از اهداف این سند است، تاکید کرد: بر این اساس تا سقف ۴۹ درصد سهام، سهامدار شرکت‌های دانش بنیان خواهیم شد و به این صورت صندوق رفاه دانشجویان با شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکت مالی خواهد داشت.

وی به نمونه‌ای از این همکاری‌ها اشاره کرد و گفت: یک شرکت موفق به تولید یخچال و سوپرمارکت الکترونیکی شده بود که بخشی از این طرح از سوی صندوق رفاه دانشجویان خریداری شد.

به گفته وی، این صندوق بنا دارد که درهر خوابگاه یک سوپرمارکت الکترونیکی نصب کند.

یزدانمهر با تاکید بر اینکه با این شرکت دانش‌بنیان بر روی سود حداقلی توافق کردیم، اظهار کرد: سود مشارکت به صورت مساوی تقسیم خواهد شد.

یزدانمهر در بخش دیگری از سخنان خود از برنامه‌های این صندوق برای حمایت از دانشجویان و تجاری‌سازی ایده‌های آنان اشاره کرد و گفت: بر این اساس به دانشجویان کارآفرین وام تعلق می‌گیرد و سقف تسهیلات قابل پرداخت به هر دانشجو ۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه است  و به دانشجویانی که در کارگاه‌های دانشجویی کارآفرینی فعالیت دارند، وام‌هایی اعطا می‌شود.

به گفته وی، در مواردی که صاحبان طرح متقاضی مشارکت صندوق در طرح خود باشند، کمیسیون سرمایه‌گذاری صندوق پس از بررسی اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

یزدان‌مهر با تاکید بر این‌که وضعیت سرمایه‌گذاری در طرح‌ها از طریق کمیسیون سرمایه‌گذاری صندوق رفاه دانشجویان فراهم است، خاطرنشان کرد: این صندوق آمادگی دارد در مواردی که کارگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، متقاضی مشارکت صندوق در اجرای طرح خود باشند، همکاری کند.