به گزارش فارس، مسعود محمدپور با اشاره به برگزاری همایش مراقبت‌های ویژه کودکان همزمان با بیست و نهمین همایش بیماری های کودکان، اظهارداشت: مراقبت ویژه منظور بیماری است که در داخل بیمارستان بستری بوده و جدا از مراقبت‌های معمولی که در بخش‌های بستری ارائه می‌شود نیاز به خدمات ویژه دارد.

 

وی افزود: این خدمات مازاد شامل حمایت‌های تنفسی، همودینامیک، فشارخون، نبض، تنفس بیمار و وضعیت مایعات درون عروق بیمار و هر بیماری که به مراقبت‌های ما در بخش پاسخ ندهد نیازمند خدمات پیشرفته‌تری است که در حیطه مراقبت های ویژه قرار دارد.

مسئول بخش مراقبت ویژه گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی تهران، افزود: مسلم است بیمارانی که بستری می شوند به خصوص کودکان تاثیرگذاری بیماری ها بر روی آنها نسبت به بالغین متفاوت است و بعضا منجر به بیماری شدیدتری می‌شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ادامه داد: شاید به خاطر وزن کمتر کودکان یا عروق کمتر و مقاومت کمتر در مقابل بعضی بیماری ها است که نیاز به اقدامات مراقبتی بیشتری دارند چه از نظر پزشکی و چه از نظر پرستاری نیاز به تجهیزات پیشرفته دارند، این بیماران در بخش ICU بستری می‌شوند تا در کنار  پزشک معالج، خدمات بیشتری ارائه دهیم.

دبیر علمی همایش مراقبت های ویژه کودکان، محورهای همایش پیش رو را شامل حمایت های تنفسی، فشارخون، حمایت های تغذیه ای در ICU و آشنایی با تجهیزات پیشرفته ای که در داخل ICU انجام می شود، عنوان کرد و گفت: مخاطبین این همایش را پزشکان و متخصصین کودکان، متخصصین بیهوشی، جراحان، متخصصین داخلی و پرستارانی که در بخش های مراقبت های ویژه کار می کنند، شامل می‌شوند.

محمدپور اظهار داشت: در حال حاضر ما به بیش از 800 تا 1000 تخت مراقبت های ویژه کودکان در کشور نیاز داریم که الان این میزان کمتر از 300 تخت است و نزدیک به 7 هزار تخت مراقبت های ویژه در کل کشور داریم که از این تعداد فقط 300 تخت مربوط به مراقبت ویژه کودکان است.

وی با اشاره به کمبود تخت مراقبت‌های ویژه کودکان در کشور، تاکید کرد: وقتی تعداد تخت کم باشد، به همین میزان خدماتی که ما می‌توانیم به بیماران ارائه دهیم کمتر می‌شود که در نتیجه شاهد مراجعات گسترده بیماران از سراسر کشور به مرکز طبی کودکان در تهران هستیم.