به گزارش ایسنا، دکتر منصوره تقا در آستانه برگزاری پنجمین کنگره بین‌المللی سردرد و اولین کنگره بین‌المللی سردرد و درد اظهارداشت: سردردها به دو دسته کلی اولیه و ثانویه تقسیم می‌شوند که سردردهای اولیه به حالتی گفته می‌شود که مشکلی در سر و جمجمه نباشد مانند سردرد میگرنی و تنشی ولی در حالت سردرد ثانویه ایراد و مشکلی در فضای جمجمه و گردن وجود دارد.

 

وی افزود: سردرد سینوزیتی یا سردرد ناشی از دندان درد نیز انواعی از سردرد ثانویه محسوب می‌شوند که معمولا خوش خیم هستند ولی گاهی سردردهای ثانویه خطرناک هستند.

 

رئیس پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین المللی سردرد و درد در مورد علایم خطر سردردهای مهم و بالقوه خطرناک گفت: سردرد ناگهانی شدید، سردرد پیش رونده در حال افزایش، سردردی که همراه با مشکل دیگری همچون ضعف دست و پا، خواب رفتگی دست و پا، اختلال تعادل و یا تاری دید باشد، لازم است جدی گرفته شود و ممکن است علت مهمی داشته باشد که در صورت بی‌توجهی می‌تواند خطرناک باشد.

تقا ادامه داد: افراد مبتلا به سردرد در دوران بارداری، سردرد در افرادی که سابقه بدخیمی و تومور دارند و همچنین سردرد در کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند و یا افرادی که تحت درمان شیمی درمانی هستند لازم است مراجعه سریع به پزشک وجود داشته باشد.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن سردرد ایران، وی تاکید کرد: افرادی که دچار سردرد شدید و ناگهانی می‌شوند باید به اورژانس مراجعه کنند و سایر افراد مشکل آنها لازم است حتما توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب بررسی شود. افراد دچار سردرد تنشی و میگرنی دوره‌ای می‌توانند به پزشک عمومی و داخلی و یا متخصصین بیماری‌های مغز و اعصاب مراجعه کنند.

لازم به ذکر است؛ پنجمین کنگره سردرد و اولین کنگره بین‌المللی سردرد و درد ۱۹ تا ۲۱ مهرماه سال‌جاری با موضوعات مختلف و مرتبط با سردرد و درد با حضور صاحبنظران و اساتید ایرانی و خارجی این حوزه برگزار می‌شود.