به گزارش ایسنا، نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۸ سنت یا ۰.۲ درصد افزایش، به ۴۹.۶۶ دلار در هر بشکه رسید.

نفت برنت که قیمت پایه برای بازار جهانی است، ۷ سنت یا ۰.۱ درصد افزایش یافت و در ۵۵.۸۶ دلار در هر بشکه ایستاد.

بهای معاملات نفت روز دوشنبه پس از اینکه دبیرکل اوپک اعلام کرد ممکن است لازم باشد این سازمان و سایر تولیدکنندگان تدابیر بیشتری برای حفظ روند تعادل بازار در سال آینده بکار گیرند، با اندکی افزایش بسته شد.

به گفته معامله‌گران، قیمت‌ها پس از اینکه اوپک اعلام کرد بازار پس از سال‌ها اشباع عرضه، در حال متعادل شدن مجدد است، مورد حمایت قرار گرفته‌اند.

محمد بارکیندو، دبیرکل اوپک روز دوشنبه به رویترز گفت: شواهد روشنی وجود دارد که بازار دوباره تعادلش را بازمی‌یابد. روند کاهش سطح ذخایر جهانی ادامه دارد و تحولات مثبت در ماه‌های اخیر نه تنها نشان می‌دهد که این روند سرعت گرفته است بلکه کاهش ذخایر نفت در همه مناطق جهان را نشان می‌دهد.

اوپک برای پایان دادن به اشباع عرضه که قیمت‌ها را به رکورد پایینی کاهش داده است، حرکتی را برای محدود کردن تولید آغاز کرده است. شرایط محدود شدن عرضه در بازار در قیمت‌های برنت منعکس شده که بهای معاملات آتی نسبت به معاملات کوتاه مدت ارزان‌تر شده است.

توافق کاهش تولید اوپک در ژانویه آغاز شده و در پایان مارس سال ۲۰۱۸ منقضی می‌شود. مذاکراتی درباره تمدید محدودیت‌ها وجود دارد، اما توافق رسمی هنوز حاصل نشده است.

بر اساس گزارش رویترز، بانک جی پی مورگان اعلام کرده که نگرانی‌ها نسبت به ضعیف شدن پایبندی اوپک به توافق کاهش تولید در سه ماهه چهارم اکنون بی‌اساس به نظر می‌رسد و رشد اقتصادی قوی‌تر از حد انتظار در صورت تمدید شدن توافق کنونی اوپک، به محدود شدن عرضه در بازار کمک می‌کند.