به گزارش ایلنا، در این دیدار که مرتضی رحیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشت با بررسی روند رو به رشد مناسبات اقتصادی دو کشور از برگزاری قریب‌الوقوع کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و نیجریه خبر داده شد.

 

محمدرضا فیاض در این ملاقات همچنین از حضور فعال شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی لاگوس و آمادگی کشورمان به تاسیس مرکز تجاری ایران در این شهر سخن گفت و بر ضرورت ایجاد تسهیلات بیشتر برای صدور روادید تجاری برای فعالان اقتصادی تاکید ورزید.

قائم مقام وزارت امورخارجه نیجریه نیز با استقبال گرم از هیات ایرانی و اشاره به روابط خوب سیاسی از تلاش‌هایی که برای ارتقای مناسبات اقتصادی دو کشور به عمل می‌آید، تقدیر کرد و از حمایت کشورش در تاسیس مرکز تجاری ایران در لاگوس و ارایه تسهیلات ویزای تجاری برای بازرگانان خبر داد.

وی همچنین اظهار امیدواری کرد: ششمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در تهران برگزار شود.

بر اساس این گزارش وزارت امور خارجه نیجریه ریاست کمیسیون مشترک دو کشور را عهده‌دار است و ریاست ایرانی کمیسیون برعهده وزارت صنعت معدن و تجارت است.

همچنین در ماه آینده نیجریه میزبان وزرای صنعت و تجارت کشورهای عضو دی‌هشت است. پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های ایرانی حضور فعالی در نمایشگاه بین المللی لاگوس داشته باشند. 

در جریان این سفر همچنین هیات همراه معاون وزیر از جمله مسئولان بانک توسعه صادرات، سازمان توسعه صادرات و شرکت ایران خودرو هریک ملاقات‌های جداگانه‌ای با طرف‌های نیجریه خود داشته و به توافق‌های خوبی دست یافتند.