به گزارش ایرنا از ایمیدرو، رئیس هیات عامل ایمیدرو در دیدار با معاون وزیر صنعت و معدن جمهوری چک گفت: جمهوری چک در زمینه اطلاعات و ماشین آلات معدنی از ظرفیت های خوبی برخوردار است و ما علاقه مند به تداوم همکاری های بین دو کشور هستیم.

«مهدی کرباسیان» افزود: شرکت های جمهوری چک از این پس باید علاوه بر ماشین آلات معدنی و همکاری در مورد فناوری های روز معادن زغالسنگ ایران و تامین منابع مالی پروژه ها نیز راهکارهای خود را ارائه کنند.

وی همچنین از آمادگی ایران برای تبادل اطلاعات معدنی بین دو کشور خبر داد و اظهار کرد: تشکیل کارگروه همکاری های معدنی می تواند زمینه انتقال تجربیات و آخرین فناوری های معدن و صنایع معدنی دو کشور را سرعت ببخشد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو پیشنهاد داد: وزارت صنعت و تجارت چک می تواند یک تیم تخصصی متشکل از افراد مجرب در حوزه زغال سنگ به ایران اعزام کند تا از دانش آنها در بخش های ایمنی معادن، اکتشاف، بهره برداری و استخراج بهرمند شویم.

** افزایش 60 درصدی صادرات جمهوری چک به ایران

در این نشست معاون وزیر صنعت و معدن جمهوری چک نیز از افزایش 60 درصدی حجم صادرات این کشور به ایران طی یک سال گذشته خبر داد و گفت: 2 کشور ایران و چک مسیر تجارت با یکدیگر را پیدا کرده اند و امضای اینگونه تفاهمنامه ها و افزایش حجم تجارت بین دو کشور گواه این مدعی است.

«ادوارد موریچکی» پیشنهاد کرد در موضوع استخراج کارگروه مشترکی تشکیل شود.

وی با تاکید بر تاثیر انجمن تخصصی معدن و صنایع معدنی جمهوری چک در پیشبرد اهداف معدنی این کشور، اظهار کرد: کشور ما اکنون بر روی پروژه های کوچک و متوسط معدنی سرمایه گذاری کرده و هنوز در مرحله یادگیری فرآیندهای مرتبط با حوزه معدن و صنایع معدنی است.

موریچکی با اشاره به دستاوردهای این کشور در امور ایمنی معادن، افزود: سازمان تحقیق و پژوهش ایمنی معادن در کشورمان وجود دارد و می توانیم علوم مربوط به این بخش را در اختیار ایران قرار دهیم.

در ادامه «اسواتوپلاک چامپا» سفیر جمهوری چک در ایران از اعزام هیات معدنی این کشور به ایران خبر داد و عنوان کرد: جمهوری چک در زمینه بازسازی معادن پس از عملیات استخراج ظرفیت های قابل توجهی دارد.

وی افزود: ما آمادگی داریم تا زمینه همکاری های بین دو کشور را افزایش داده و از شما دعوت می کنیم تا برای بازدید از فعالیت های معدنی کشورمان به جمهوری چک سفر کنید.

به گزارش ایرنا، براساس اعلام اداره آمار چک در سال 2015 روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و این کشور از رشد 50 درصدی برخوردار شد و میزان مبادلات به 52 میلیون دلار رسید. 

این رقم در 6 ماه نخست سال جاری میلادی با رشد 10 درصدی به 27 میلیون و 100 هزار دلار رسید که در مدت مشابه سال پیش از آن 24 میلیون و 236 هزار دلار بود.